Регион СВЕТ

Турција: Укината забраната за Википедија

По пресудата на турскиот Уставен суд, од денеска треба да се укине забраната за Википедија во оваа земја. Судот пред извесно време одлучи дека блокадата на интернетската енциклопедија во Турција, која, патем, трае веќе две години, претставува кршење на слободата на изразување.

Пресудата на Уставниот суд, објавена во Службен весник, го отвора патот за укинување на забраната воведена во април 2017 година, поради напис во Википедија со кој Турција се поврзуваше со терористички организации.

Пристапот до страниците на Википедија ќе биде овозможен откако пресудата, што беше донесена со десет гласа „за“ и шест „против“ на уставните судии, и официјално и биде проследена на Агенцијата за надзор врз телекомуникациите.

Укинувањето на забраната од Уставниот суд го побара Фондацијата Википедија, непрофитната организација која оддржува страници со онлајн енциклопедии.

Поврзани вести

Владата на Србија со електрични и хибридни автобуси и автомобили ќе го намалува загадувањето

ЕК: Потпишавме четири договори за вакцини, цените не се јавно достапни

Никола Поповски

Коронавирусот дивее низ Европа, еве какви ригорозни мерки се воведуваат

Берта Китинска

Пентагон денеска тестираше конвенционално конфигурирана балистичка ракета

Maja_Serafimova

Лавров: САД играат „опасна игра“ со сириските Курди

user4

Курц предупредува за „ефтините балкански тестови за корона“

Stefanija Kuzmanovska