СВЕТ

Турскиот парламент најостро ги осудува антиисламските изјави на Макрон

Во заедничката декларација во вторникот, турскиот парламент ги осуди антиисламските ставови на францускиот претседател Емануел Макрон, јави Анадолија.

„Претставниците на политичките партии на Големото национално собрание на Република Турција најостро ги осудуваат провокативните, непочитувачки и опасни зборови на францускиот претседател Емануел Макрон упатени кон исламот, драгиот пророк Мухамед и муслиманите“, се вели во декларацијата.

Тие исто така ги повикаа светските лидери, политичари, филозофи, уметници и општество да усвојат ставови засновани врз основа на разум и мир и против ваквиот грд став.

Макрон предизвика реакции низ исламскиот свет, обвинувајќи ги муслиманите во Франција за сепаратизам и го опиша исламот како „религија во криза“.

Следеше убиство на француски просветител кој покажа карикатура на пророкот Мухамед за време на час за слобода на говор. Макрон му оддаде почит, додавајќи дека „Франција нема да се откаже од своите карикатури“.

Неколку арапски земји, Турција, Иран и Пакистан, го осудија ставот на Макрон против муслиманите и исламот, а турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека на францускиот лидер треба „да се лечи“.

Повик за бојкот на француски производи беше испратен на многу пазари, а Ердоган ги повика Турците да не помагаат или да купуваат француски брендови.

Поврзани вести

Папата Франциск го именува за ватикански министер за економија шпанскиот језуит Хуан Антонио Герера Алвес

НАТО планира да повлече 4.000 војници од Авганистан

Лукашенко отвори нуклеарна централа, Литванија се противи

Никола Поповски

Коронавирус во Австрија: Земја со најмала стапка на смртност во светот -откриено која е нејзината тајна

Италија: Постепено опаѓа бројот на смртни случаи, нагло зголемување на бројот на излечени

Во Атлантски Океан во територијалните води на Гана откриено богато наоѓалиште на нафта

Maja_Serafimova