Вести СВЕТ

Турските вооружени сили досега убиле 550 терористи во операциите во Сирија

Турските вооружени сили убиле 550 терористи во текот на операциите „Извор на мирот“ во северниот дел на Сирија, соопшти денеска турското Министерство за национална одбрана.

– Операцијата успешно продолжува источно од Еуфрат. Неутрализирани се 550 терористи од Курдската работничка партија и Силите за заштита на народот, наведува турското Министерство.

Турција на 9 октомври започна воена интервенција, под името „Извор на мирот“, во северниот дел на Сирија со воздушни напади врз позиции на курдските бунтовници.

Поврзани вести

Велика Британија: Најголем број на новозаразени во последниот месец

Stefanija Kuzmanovska

Најмалку четири загинати во пожар во здравствена установа во Полска

Кои ризични групи ќе бидат предмет на ограничувања при вакцинирањето против коронавирус?

Никола Поповски

Азербејџан објави ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО од уништување на ерменските воени камиони

Stefanija Kuzmanovska

Трамп забрани продажба на хипотекарен имот во САД и активира закон за одбрана од почетокот на Студената војна

Експлицитна снимка од голата претседателка на Боливија кружи на интернет