Вести СВЕТ

Турција размислува да ја испрати својата армија на фронтот во Нагорно Карабах

Претседателот на турскиот парламент, Мустафа Сентоп, изјавил дека највисокиот законодавен дом на земјата може да размисли за испраќање на турска армија во Азербејџан поради конфликтот во Нагорно Карабах, но рече дека сè уште нема потреба од тоа.

„Во текот на последните неколку дена, азербејџанските вооружени сили покажаа дека се способни сами да победат, покажувајќи решителност и истрајност во ослободувањето на окупираните територии. Верувам дека предлогот за употреба на турската армија во зоната на конфликтот нема да биде потребен се додека не се вклучи трета страна во овој конфликт, игнорирајќи ги резолуциите на Обединетите нации“, рекол Сентоп.

Неопходно е да се почитуваат меѓународното право и резолуциите на Генералното собрание на Обединетите нации, кои бараат „итно, целосно и безусловно повлекување на ерменските вооружени сили од сите окупирани територии на Азербејџан“, рече претседателот на парламентот.

„Во спротивно, Азербејџан ќе биде принуден да го искористи своето право на самоодбрана, што му овозможува да вложи колективни напори во оваа насока. Ако Азербејџан поднесе барање, претседателот и парламентот на Турција ќе разговараат за тоа“, соопштил Сентоп.

Тој додал дека „под какви било околности, турската поддршка за Азербејџан е непроменлива на кој било начин и на кој било начин што тој го сака“.

Претходно, ерменскиот премиер Никола Пашинјан изјави дека проблемот Нагорно Карабах не може да се реши со насилство. Според него, Ерменија е подготвена да направи отстапки во конфликтот во Нагорно Карабах во случај и Азербејџан да биде подготвен.

Ерменскиот претседател Армен Саркисјан смета дека конфликтот во Карабах може да се запре само откако Турција ќе се „повлече“ од играта. Турција постојано изјавуваше дека не учествува во конфликтот во Карабах.

Поврзани вести

Која е српската баба Ванѓа каде луѓето чекаат во километарски колони со денови пред нејзината куќа

Амбасадор: Кина не е непријател на САД, вирусот е

Влатко Зорба

Конфликт во Нагорно-Карабах: Ерменија објави снимки од срушени хеликоптери (ВИДЕО)

Александар Петровски

Скандал во српското собрание: Долен веш и физички напад на радикалите на министерката Зорана Михајловиќ (ВИДЕО)

Научници открија колку долго короната може да преживее во вода

Влатко Зорба

Скоро 100.000 луѓе заразени во Русија, Путин ги заострува мерките

Stefanija Kuzmanovska