Регион СВЕТ

Уапсена Русинка поради ширење лажни вести за коронавирусот во Црна Гора

Под сомнение за сторено кривично дело – ширење паника за коронавирусот, црногорската полиција во Тиват ја упасила А.Г (35) од Русија.

– Таа на профилот на една социјална мрежа објавила дека во Црна Гора со коронавирусот се заразени околу илајда луѓе, починале шестмина, и оти Црна Гора ја чека сценарио како во Италија, соопшти полициската управа.

Освен тоа, уапсената во објавата напишала дека целиот персонал на хотелот „Авала„ е заразен со коронавирусот и е хоспитализиран.

Упасената ќе биде изведена пред надлежен обвинител во Котор.

Поврзани вести

Италија бара меѓународна поддршка во борбата со Ковид-19

Трамп со закани до Иран, пцуел во радио-емисија

Никола Поповски

Рекорден број новозаразени со коронавирус во Косово

Влатко Зорба

Доделени Нобеловите награди за литература и за 2018 и 2019

user2

Трамп за изјавата за НАТО на Макрон: Многу непријатна изјава за 29 земји-членки

Maja_Serafimova

Германска министерка: Апликациите за следење мора да бидат доброволни

Stefanija Kuzmanovska