Регион СВЕТ

Убиецот на Страхиња Стојановиќ е откриен поради два детали

Благодарение на современите технологии, српската полиција за само седум дена успеала да ја расветли бруталната ликвидација на Страхиња Стојановиќ (30) во Нов Белград, кој почина откако експлодираше неговиот џип БМВ Х5, под кој бил поставен пластичен експлозив „пентрит“. Таканаречените „паметни камери“ што биле поставени во главниот град на Србија пред неколку месеци, го снимиле осомничениот Миливој еЛ. (49) од Градишка на денот на убиството како излегува од подземната гаража каде што било паркирано возилото на Стојановиќ, а полицијата претпоставува дека наскоро ќе го пронајде и нарачателот на ова брутално злосторство.

Веќе во првите часови од истрагата, форензичарите успеале да соберат делови од бомбата на местото на експлозијата, меѓу кои имало и метални навртки за шрафови, кои се користат за зголемување на јачината на бомбата. Како што дознава порталот Нова.рс, покрај бомбата, пронајдени се и траги на ДНК, кои, наводно, биле исто така од клучно значење за идентификација на осомничениот.

Исто така, експертот за експлозии, Радован Поповиќ, за порталот „Нова.рс“ минатата недела изјавил дека деловите од експлодираната бомба и детонаторот ќе бидат клучот за истрагата. Во исто време, полицијата трпеливо и темелно ги разгледувала снимките направени пред експлозијата неколку дена, а покрај „паметните камери“ убиецот бил снимен и од надзорните камери на околните објекти.

Вниманието на инспекторите го привлекол човек со необични тетоважи и лузна, на електричен велосипед, кој бил оддалечен неколку стотици метри од возилото на Стојановиќ, пред да биде ликвидиран. Тој детал бил клучен за користење на моќноста на „паметните камери“ што го олеснило идентификувањето на осомничениот.

Лицето од видеото потоа се споредило со достапните биометриски податоци во базата на податоци на српското Министерство за внатрешни работи, со што им овозможило на аналитичарите да го идентификуваат Миливоје Л., државјанин на Србија и Босна и Херцеговина, како осомничен за ликвидацијата на Страхиња Стојановиќ.

Полицијата потоа започнала да ја следи трасата по која се движел осомничениот, што овозможило брзо идентификување на локацијата каде се крие осомничениот. Анализирана е целата рута до автомобилот под кој била поставена бомбата, како и враќањето на осомничениот по ликвидацијата во станот, во кој полицијата провалила потоа, но Миливоје не бил пронајден таму.

За него, се сомнева дека експлозивната направа, која ја ставил на долниот дел од каросеријата на автомобилот под возачкото седиште, била далечински активирана истиот ден околу 12 часот, а С.С починал набргу потоа од здобиените повреди.

Полицијата, по наредба на Вишото јавно обвинителство, поднела кривична пријава против М.Л, поради сомнение за сторено кривично дело тешко убиство. Во соработка со другите државни органи, издадена е меѓународна потерница, бидејќи осомничениот не е само државјанин на Република Србија.

Поврзани вести

Берлускони: Се плашев дека нема да ја преживеам короната

Stefanija Kuzmanovska

Го разбуди сред ноќ за да му соопшти дека добил Нобелова награда (ВИДЕО)

Полицајците обвинети за убиството на Џорџ Флојд на судењето меѓусебно се обвинувале

Александар Петровски

Богатите се договорија да им помогнат на сиромашните

Шкотската премиерка нема да го користи новиот слоган на британската Влада

Со воведувањето ограничувања за движење, загаденоста на воздухот е намалена во Европа