Регион СВЕТ

Училиштата ќе работат по „системот на семафор“ во Црна Гора

Заради лошата епидемиолошка состојба во Црна Гора, почетокот на учебната година е одложен за 1 октомври, а дали одењето во училиште во одредени општини ќе биде можно и тогаш, ќе се одлучи во зависност од ситуацијата.

За таа цел, Министерството за образование објави модел според кој започнува работата на училиштата и градинките, а кој ќе биде предмет на измени според „системот на семафори“, што го разви Институтот за јавно здравје.

„Систем на семафори“ значи дека ситуацијата во одредена општина ќе одреди дали училиштата во тие општини ќе преминат на работа преку онлајн или ќе функционираат нормално, беше објавено од тој оддел.

Сите градинки започнуваат со работа на 1 октомври.

Претставникот на ИЈЗ Драган Лаушевиќ рече дека имале интензивни консултации, обидувајќи се да осигурат дека децата одат на училиште, имајќи ја предвид епидемиолошката состојба.

„Веруваме дека престојот во училиштата според дефинираниот модел е епидемиолошки побезбеден во моментот отколку на игралиштата“, рече Лаушевиќ, објави порталот РТЦГ.

Тој додаде дека во наредните денови ќе се следи состојбата во општините според т.н. „Систем на семафори“ и во наредните денови, затворањето и отворањето на училиштата ќе зависи од тој предвидлив и професионално заснован модел на ИЈЗ.

Поврзани вести

Тачи го напушти обвинителството без коментар, сослушувањето продолжува утре

Stefanija Kuzmanovska

Бројот на заразени во САД надмина 4 милиони

Stefanija Kuzmanovska

Конте: ЕУ ризикува да не успее како проект во кризава поради коронавирусот

Kралицата Eлизабета нема да им се врати на своите кралски должности?

Брнабиќ: „Мини Шенген“ и инфраструктурното поврзување во регионот се приоритетни проекти за Србија

Во Хрватска и БиХ се најавува намалување на платите во јавниот сектор од 10 до 15 отсто