Регион СВЕТ

Училиштата во Лерин денеска се затворени поради снегот и лошите временски услови

Основните и средните училишта во грчкиот град Лерин денеска се затворени поради снегот и лошите временски услови, додека пак на островот Крит поради силен ветер имаше проблеми во авио-сообраќајот.

Студениот бран што ја зафати Грција, создаде помали проблеми во морскиот и авио-сообраќајот, донесе снег на планините и во дел од градовите во северниот дел на земја.

Во Лерин, со одлука на градоначалникот, поради снегот и лошото време основните и средните училишта денеска се затворени, а работата само градинките.

Поради силниот ветер, авион од Атина, наместо во градот Ираклио на Крит, утрово слета во друг град на островот.

Поврзани вести

Црна Гора ќе го преземе претседавањето со ЦЕИ од Италија

Во 2019 година бројот на жртви во авионски несреќи помал за половина

Maja_Serafimova

Морбидна игра на Интернет: Кашлаат во лице и бегаат, жртва и министерот за здравство на Ирска

Како Макрон и Трудо го озборуваа Трамп (ВИДЕО)

Најраната вакцина против коронавирусот кон крајот на април?

Никола Поповски

Весељи: За месец дена владеење на Курти, две земји го повлекоа признавањето на Косово