ЕУ СВЕТ

Ужаси на војната на кожа на цивилите во Нагорно Карабах (ВИДЕО)

Војната меѓу Ерменија и Азербејџан, која започна во неделата, од тогаш ги исполнува медиумите.

Од самиот почеток, може да се претпостави дека вооружениот конфликт што започна на Кавказ многу лесно може да прерасне во нешто повеќе.

Веќе на првиот ден, тешката артилерија и авијацијата започнаа да дејствуваат и врз воените и стратешките цели на непријателот, и врз цивилното население.

Причината за објавување војна е меѓусебното обвинување на Ерменија и Азербејџан за напад врз цивили, а откако започна „пукањето“, нападите врз невиното население растат.

На социјалната мрежа „ТВитер“ се појави видео од жител на провинцијата Нагорно Карабах, кој ја покажува неговата куќа … т.е што остана од неа.

„Овде имаше ѕид, тој беше срушен. И ова беше бања“, објаснува несреќниот човек, водејќи ги новинарите во неговата обиколка, до пред три дена, целосно функционален дом.
„Ова се остатоци од граната што падна во мојот двор“, вели тој, земајќи ги остатоците што беа расфрлани околу неговиот двор.

Немирите меѓу двете кавкаски земји започнаа во 1988 година, кога Ерменците побараа отцепување на регионот Нагорно-Карабах, каде живее претежно ерменско население, од Азербејџан.

Тие не добија отцепување, но направија војна, четири години подоцна. Тие излегоа како победници од конфликтот и ја прогласија независната држава Арцак, која, сепак, не беше призната од ниту една земја во светот. Сепак, немирите никогаш не го напуштија овој дел од светот, а тензијата ескалираше во неделата, кога следеше објавување на војна, прво од Ерменија и малку подоцна од Азербејџан.

Поврзани вести

Невремето Кјара предизвика проблеми во сообраќајот и секојдневниот живот во Британија и Европа

Никола Поповски

Кисиќ – Тепавчевиќ: Наесен нема да имаме втор бран на коронавирус

Никола Поповски

Берни Сандерс победи на внатрепартиските избори во Њу Хемпшир и го најави крајот на Трамп

Никола Поповски

Силен земјотрес ја погоди областа близу границата меѓу Тајланд и Лаос

Влатко Зорба

Европската комисија постигна договор за купување на 300 милиони дози вакцини

Снег ја парализираше Хрватска и создаде хаос на автопатиштата (фото)

Никола Поповски