Категорија : Вести

Вести СВЕТ

Седум обвинети во Виетнам за смртта на 39 мигранти во камионот ладилник во Англија

Полицијата во Виетнам обвини седум лица во врска со смртта на 39 виетнамски мигранти чии тела беа пронајдени во камион ладилник со приколка во близина...
Вести СВЕТ

Како руски сухој избегна противавионски ракети (ВИДЕО)

Рускиот авион Su-24 во четвртокот избегнал најмалку две противавионски ракети, истовремено давајќи и поддршка на сириската војска во јужен Идлиб. Каналот „Халеб Тудеј“ објавил снимка...
Вести СВЕТ

Бремена медицинска сестра во 9-ти месец ги лечи заболените од вирус (ВИДЕО)

Александар Петровски
Во борбата против смртоносниот коронавирус во Кина медицинските лице деноноќно работат, многу од нив немаат време ни за одмор, а снимката на трудна медицинска сестра...
Вести СВЕТ

Епидемијата на коронавирусот во Јужна Кореја доведе до формирање на мистериозен култ за Судниот ден

Епидемијата на коронавирусот во Јужна Кореја доведе до формирање на мистериозен култ за Судниот ден. Бројот на заболени во земјата се зголеми на 104 лица,...
Вести СВЕТ

Во Индонезија препакуваат маски користени во болница, еве во какви услови! (ВИДЕО)

Видео кое кружи во Индонезија предизвика паника и огорчување, затоа што наводно покажува нелегална операција на препакување на маски спроведена во исклучително нехигиенски услови. Снимката...
Вести СВЕТ

Мексико го екстрадира во САД синот на предводник на нарко картел

Мексико го екстрадираше во САД, Рубен Осегеру Гонзалес, синот на Немесио Осегеру Сервентес, предводникот на нарко картелот „Ново поколение Халиско“, соопшти денеска мексиканското издание „Ел...
Вести СВЕТ

Вредноста на американскиот долар порасна како последица на коронавирусот

Александар Петровски
Вредноста на американскиот долар се вивна максимално како последица на коронавирусот Ковид-19, јавуваат американските медиуми. Индексот на доларот на лондонската берза синоќа достигна 99.63 прооцетни...
Вести СВЕТ

Нови жртви од коронавирусот во Иран

Никола Поповски
Коронавирусот се прошири во неколку ирански градови, изјави во петокот претставник на Министерството за здравство, бидејќи уште двајца заразени починале во центарот на епидемијата во...
Вести СВЕТ

Американските трупи се повлекуваат од Авганистан: Историски договор меѓу САД и Талибанците

Никола Поповски
Мировниот договор меѓу САД и Талибанците, кој ќе го отвори патот за повлекување на американските трупи и водење преговари во Авганистан, треба да биде потпишан...