Категорија : Вести

Вести СВЕТ

Висок официјален претставник на Белата куќа: Медиумите пишуваат премногу за коронавирусот и со тоа му наштетуваат на Трамп

Никола Поповски
Висок официјален претставник на Белата куќа во петокот ги обвини американските медиуми дека зголемено објавуваат негативни извештаи за вирусот корона, со цел да му се...
Вести Регион СВЕТ

Одлуката на Курти за укинување на таксите ги подели ЕУ и САД, Германија се најде во средина

Никола Поповски
Владата на Ангела Меркел ја смета одлуката на Курти за делумно укинување на данокот на стоки од Србија како прв чекор кон целосно укинување на...
Вести СВЕТ

Трамп ќе го потпише мировниот договор со Талибанците: Дали ова е крајот на војната во Авганистан?

Никола Поповски
Претседателот Доналд Трамп потврди дека САД наскоро ќе го потпишат договорот со Талибанците и авганистанската влада, што би им овозможило на трупите да се повлечат...
Вести СВЕТ

Потврден 20-тиот случај на коронавирус во Велика Британија

Никола Поповски
Властите во Велика Британија потврдија дека е регистриран 20-тиот случај е на коронавирус.Лицето е заразено во Велика Британија и се лекува во Лондон, пишува Mirror....
Вести СВЕТ

Советник на Ердоган: Против Русија војувавме 16 пати, ако треба ќе војуваме уште еднаш

Никола Поповски
Советникот на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, Масут Хаки Часин, навестил дека Анкара е подготвена на можна војна со Русија. Изјавата на Часин доаѓа откако...
Вести СВЕТ

Тетка сакала да направи селфи со пиштол: Го застрелала својот 10-годишен внук

Никола Поповски
Кејтлин Смит (19) пукала во својот 10-годишен роднина во стомакот, додека го чувала. Несреќата се случила, кога бејбиситерката позирала со пиштолот што го пронашла во...
Вести СВЕТ

СЗО: Jа зголемивме нашата проценка за ризикот од ширењето на Ковид-19 на многу висок на глобално ниво

Никола Поповски
Светската здравствена организација објави дека ризикот од ширењето на новиот коронавирус е „многу висок“, откако вирусот се прошири во најмалку 49 земји. – Jа зголемивме...
Вести СВЕТ

СЗО: Епидемијата на новиот коронавирус добива сè пошироки размери

Епидемијата на новиот коронавирус добива сè пошироки размери, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО), откако Нигерија го потврди првиот случај на коронавирус во супсахарска Африка,...
Вести СВЕТ

Ердоган и Путин телефонски разговарале за смирување на ситуацијата во Сирија

Откако 33 турски војници загинаа во воздушните напади на подрачјето на Идлиб, телефонски разговараа рускиот и турскиот претседател Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, јавува...