Вести

Американски научници заинтересирани за руската вакцина Спутник V

Повеќе од сто лекари и медицински работници на американскиот центар „Мајмонидес“ покажаа интерес за руската вакцина „Спутник V“ за време на брифинг преку Интернет со руски научници од научниот институт „Гамалеј“ и рускиот фонд за директни инвестиции.

„Научниците од Центарот Гамалеј детално ги информираа своите американски колеги за сите фази на развој на вакцината „Спутник V“, вклучувајќи ги и резултатите од клиничките испитувања“, соопшти Фондот.

Истражувачите ги истакнаа предностите на платформата за човечки аденовирус-вектор во однос на неиспитаните технологии, како што е платформата за вектор-аденовирус-мајмун или платформата mRNA, кои веќе долго време не се истражуваат за можни несакани ефекти, вклучувајќи ефекти врз способноста за раѓање или ризик од карцином.

Научниците исто така им соопштија на американските лекари за модел базиран на две вакцинации со употреба на хумани аденовирусни вектори од петти и дваесет и шести серотипови. Тоа е модел на уникатна технологија на центарот „Гамалеј“, што ја прави руската вакцина единствена во однос на другите вакцини засновани на платформата за човечки аденовирус, што користат само една вакцинација.

Мислењето на американските научници

„Многу ни беше мило што слушнавме предавање на двајца руски научници за вакцината„ Спутник V “. Податоците, презентирани од центарот „Гамалеј“, оставија силен впечаток врз нас. Ја прочитавме публикацијата во списанието „Лансет“ и оваа публикација беше многу импресивна “, рече шефот на одделот за кардиологија во медицинскиот центар „Мајмонидис“, професор по медицина Џејкоб Шани.

„Вакцината покажа добри резултати во клиничките испитувања во првата и втората фаза, вклучително и производство на антитела и клеточен имунитет, а несаканите ефекти беа минимални. Сето ова звучи многу охрабрувачки“, рече професорот Шани.

Тој исто така изјави дека руските научници оставиле одличен впечаток на лично ниво.

„Тие беа многу професионални, компетентни и што е најважно, беа многу отворени. Научниците одговорија на сите прашања без двоумење. Ако оваа вакцина функционира според очекувањата според објавените податоци, тогаш имате одлична вакцина. Ќе видиме на време дали вакцината е ефикасна. Во моментов знаеме дека предизвикува формирање на антитела и дека е безопасна“, рече професорот Шани.

Директорот на центарот „Гамалеј“ Александар Гинкбург изјави дека нивната мисија е да обезбедат навремени и детални информации за вакцината на сите заинтересирани страни.

„Американските лекари имаат професионален и непристрасен пристап, тие, како и нивните руски колеги, се уморни од пандемијата и сакаат да направат ефикасна и безбедна вакцина против Ковид-19 што е можно поскоро. Ние веруваме дека меѓународната соработка за развој на вакцини е клучен услов за конечна победа . Заедно со нашиот партнер, Рускиот фонд за директни инвестиции, ќе работиме на оваа цел“, рече Гинзбург.

Од март, центарот „Маимонидис“ е на првите борбени редови во борбата против пандемијата „Ковид 19.“ Таа е една од првите болници во САД која третира срцеви заболувања и пневмонија, а за време на пандемијата беше целосно преориентирана за лекување на пациенти со коронавирус. Сите лекари кои учествуваа во брифингот имаат долгогодишно искуство во лекувањето на Ковид-19.

Во август, Министерството за здравство на Русија ја регистрираше првата вакцина во светот за превенција од Ковид-19, која беше развиена од Центарот за научно истражување за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј“ и произведена заедно со рускиот фонд за директни инвестиции. Вакцината се вика „Спутник V“.

Поврзани вести

Дојче Веле: Кој има поголема моќ – кралот Трамп или градоначалничката на Вашингтон?

Еспер: Вниманието на американската армија е свртено кон Русија и Кина

Гренел ги повика Албанците од Косово и Метохија кои живеат во Америка да гласаат за Трамп

Никола Поповски

Бразилски полицајци обвинети за клекнување на врат на црна жена

Александар Петровски

Џорџ Флојд и кажал на полицијата „Не можам да дишам“ повеќе од 20 пати

СЗО: Околу 3,4 проценти од луѓето кај кои е потврден Ковид-19 починаа, што е далеку повеќе од стапката на смртност од сезонски грип