Вести

Баку и Ереван се договорија за ново примирје

Азербејџан и Ерменија по трет пат постигнаа договор за хуманитарно примирје во војната околу регионот Нагорно Карабах.

Групата од Минск најави нов состанок за 29 октомври.

Хуманитарното примирје ќе стапи на сила во понеделник наутро, се вели во заедничкото соопштение на Стејт департментот и владите на Азербејџан и Ерменија, пренесува Ројтерс.

Специјалното соопштение од групата Минск, предводено од Франција, Русија и САД и која посредува во разговорите Баку-Ереван, објави дека ко-претседателите и министрите за надворешни работи на групата повторно ќе се состанат на 29 октомври за да разговараат за прашањето за Нагорно Карабах.

Поврзани вести

Дајте ми лабораторија и ќе ги излечам сите: Осуден фармацевт бара да излезе од затвор (видео)

ФАУЧИ МУ ОДГОВОРИ НА ТРАМП: „Јас сум фокусиран на здравјето на луѓето во САД“

Влатко Зорба

Советот за човековите права на ООН ќе расправа за расистичките проблеми: Ќе се обрати братот на Џорџ Флојд

Кој се плаши од Путин: Рускиот претседател на состанок со военото раководство (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Скриената порака на ѓерданот на Мишел Обама направи хаос (ВИДЕО)

Влатко Зорба

СЗО: Потребни се ригорозни процедури за одобрување на каква било вакцина

Влатко Зорба