Вести

Бела куќа: Администрацијата на Трамп нема да соработува со истрагата

Белата куќа го извести Претставничкиот дом на Конгресот дека администрацијата на претседателот Доналд Трамп нема да соработува во истрагата за отповикување, нарекувајќи ја „нелегитимна“ истрага на демократите.

Советникот во Белата куќа Пет Сиполоне напиша во писмото испратено до демократските лидери на Претставничкиот дом дека нивната истрага е покрената „на начин што ја нарушува основната праведност и со уставот пропишан процес“.

Писмото уследи откако американската претседателска администрација го спречи американскиот амбасадор во ЕУ, Гордон Сандленд, да сведочи во истрагата на Претставничкиот дом на САД во врска со отповикувањето на Трамп.

Сандерленд требаше да има состанок зад затворени врати со персоналот на три комитети предводени од демократите во Претставничкиот дом за неговата можна улога во напорите на Трамп да ја охрабри Украина да спроведе истрага за синот на поранешниот потпретседател на САД Џо Бајден, политички ривал на Трамп.

Поврзани вести

Американските трупи се повлекуваат од Авганистан: Историски договор меѓу САД и Талибанците

Никола Поповски

САД: Лекот „ремдесивир“ го забрзува за 31 отсто лекувањето од КОВИД-19

Влатко Зорба

Пелоси со остри критики до Трамп: Американците мора да ја дознаат вистината

Гутереш: Независните медиуми се противотров во пандемијата дезинформации

Вирусите поврзани со САРС-КоВ-2 живеат во лилјаци веќе многу децении

Помпео: Неколкумина вработени во Стејт департментот се заразени со Ковид-19