Вести

Бројот на заразени во Холандија е речиси 11 илјади, вкупно 771 жртви

Бројот на потврдени случаи на заразени од коронавирус во Холандија денес надмина 10.000, соопштија здравствените власти, додавајќи дека растот на смртните случаи и хоспитализираните покажува знаци на забавување.

Уште 132 лица починале, или вкупно 771, пренесува Ројтерс.

Холандскиот Национален институт за здравство (РИВМ) соопшти дека бројот на заразени лица за 24 часа се зголемил на 1.104 на 10.866, што претставува зголемување за 11 проценти.

„Како и во претходните денови, бројот на хоспитализирани пациенти и бројот на смртни случаи се зголемува помалку отколку што се очекуваше без воспоставените мерки“, велат од институтот РИВМ.

Сепак, бидејќи се тестираат главно од оние кои се многу болни и здравствени работници, вистинскиот број на заразени е веројатно далеку поголем, додаде тој.

Холандската влада нареди мерки за социјална оддалеченост, затворени училишта и повеќето бизниси, како и забрани за јавни собири.

Поврзани вести

Берни Сандерс даде поддршка на кандидатурата на Џо Бајден

Полицаец обвинет за убиството на Афроамериканецот Флојд слободно се шета во супермаркет: Една жена вербално го нападнала (видео)

Повеќе од 150.000 заразени од коронавирус во Турција

Убиен е напаѓачот во Москва, двајца тешко ранети (ВИДЕО)

Експлозија на автомобил-бомба во Кабул, најмалку седуммина загинати

Зеленски урна светски рекорд со 12-часовна прес конференција

Влатко Зорба