Вести

ЕРДОГАН ПРЕДУПРЕДУВА: Западните земји сакаат повторно да започнат крстоносна војна!

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес изјави дека западните земји кои го напаѓаат исламот сакаат да ги започнат крстоносните војни.

Обраќајќи им се на пратениците од неговата Партија на правдата и развојот (АКП) во парламентот, Ердоган рече дека спротивставувањето на нападот врз пророкот Мухамед е прашање на чест за нив, пренесе Ројтерс.

Водечките турски официјални претставници порано ги осудија карикатурите на претседателот Реџеп Таип Ердоган во денешното издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“, наведувајќи дека овој чин е одвратен обид за ширење културен расизам и омраза.

Поврзани вести

Данска ќе ги отвори градинките и училиштата, Норвешка успеа да ја стави епидемијата под контрола

Орегон ја тужи американската влада за приведување на демонстранти

Влатко Зорба

Главниот уредник на „Билд“ кон кинескиот претседател: Кина го зарази светот со смртносната болест, вашиот најголем извозен хит е КОВИД-19 (видео)

Вистинска бура на Интернет по споредбата на САД со Третиот рајх на Хитлер (фото)

Никола Поповски

Бразил: Починаа три лица поради труење со пиво

Никола Поповски

Научници: Стапката на смртност во Вухан е од исклучителна важност за Европејците