Вести

Филаделфија протестира против расизмот, десетици илјади излегоа на улиците (ВИДЕО)

Повторно се одржа протест во Филаделфија поради убиството на Џорџ Флојд, а едно видео го обиколи целиот свет.

Тоа покажува бесконечна колона на луѓе кои дојдоа да го искажат своето незадоволство од убиството на Афроамериканецот.

Потсетуваме, протести се водат низ цела Америка поради бруталното убиство на Флојд, а огромен број Американци се собраа и пред Белата куќа во Вашингтон во знак на протест.

Американските воени трупи се на улиците на градот, како и претходните денови.

САД се на нозе по смртта на Флојд, кој почина на 25 мај за време на апсењето во Минеаполис.

Поврзани вести

Неправилности, прекршувања на законот и фалсификување на резултатите: Што се сè случувало на изборите во Белорусија?

Никола Поповски

12 смртни случаи од коронавирус во САД: Белата куќа не успеа да испорача доволно опрема за тестирање

Никола Поповски

Претседателот на Киргистан е подготвен да поднесе оставка

Никола Поповски

Две жртви во невремето Денис во Велика Британија

Влатко Зорба

Коровирусот „стигна“ и во Австралија

Никола Поповски

Измамен свет? Прогнозите на еден британски универзитет за Ковид-19 се покажаа како целосно погрешни