Вести

Германија: Бројот на новoзаразени од коронавирус опаѓа четврти ден по ред

Бројот на пациенти со коронавирус во Германија се зголеми за 3.677 на 95.391 во изминатите 24 часа, што го одбележува четвртиот ден по ред како секојдневно опаѓа бројот на нови пациенти, според Институтот Роберт Кох.

Бројот на нови случаи е помал од 5.936 пријавени вчера.

Во Германија, бројот на жртвите се зголеми за 92 на 1.434.

Поврзани вести

Барбадос се откажува од кралицата и станува република

Александар Петровски

Во САД повеќе од еден милион луѓе се заразени со новиот коронавирус, а 63.006 починале

Кина денеска пријави три нови случаи на коронавирусот, сите дошле од странство

Ал Џезира: Што се крие зад бојкотот на француските производи на Блискиот исток?

Никола Поповски

Бројката починати од коронавирусот достигна 3.000

Четворица индиски војници и двајца цивили загинаа во лавинa на Хималаите