Вести

Големо намалување на бројот на новозаразени со коронавирус во Франција

Во Франција има скоро неверојатно намалување на бројот на заразени со коронавирус, со само 1.909 случаи пријавени денес во изминатите 24 часа, или повеќе од шест пати помалку од претходниот ден, кога имаше 12.416 позитивни.

Од четвртокот, 761 пациенти починале од вирусот, осум повеќе отколку во четвртокот, а вкупно 17.920 починале. Од почетокот на епидемијата се опоравиле 34.420 лица и 1.608 во изминатиот ден.

Франција се уште е меѓу ретките земји сомал број на тестови, со 5.114 на милион, што е за четири пати помалку отколку во Германија, Италија и Шпанија, и двојно помалку отколку во САД.

Од тековните 95.328 активни случаи, 2.238 пациенти се во сериозна или критична состојба.

Поврзани вести

Сè повеќе деца имаат опасна болест поврзана со коронавирусот

Руски војник добил нервен слом и убил осум колеги, а двајца ранил

Maja_Serafimova

Индиски студенти се судрија со полицијата

Фејсбук ги отстранува повиците за протести против блокадите

Влатко Зорба

Џонсон: Сега не е време да се испитуваат грешките на владата

Влатко Зорба

Суданскиот премиер Абдула Хамдок бил цел на атентат во Картум

Александар Петровски