Вести

Грета Тунберг се врати на протести по паузата поради коронавирусот

Младата активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг се врати, придружувајќи им се на другите млади демонстранти пред шведскиот парламент денес за да го одбележат Денот на глобалните протести за климата во социјално дистанцираниот свет.

„Главната надеж, како и секогаш, е да се обиде да има влијание врз нивото на свесност и јавното мислење, така што луѓето ќе станат посвесни“, им рече на новинарите 17-годишната активистка.

Пандемијата спречи масовни собири во рамките на движењето „Петок за иднината“ што го инспирираше Тунберг во последните месеци и ја намали видливоста на јавноста во движењето.

Тунберг започна самостојно да протестира пред шведскиот парламент во Стокхолм на 20.08.2018 година. Студентите ширум светот наскоро почнаа да ја следат, организирајќи редовни големи протести и беше поканета да разговара со политичките и деловните лидери на конференциите на ОН и на годишната Светска економска конференција форум во Давос.

Нејзините пораки без „влакно на јазикот“ до претседателите и премиерите, заедно со научните факти за потребата од итно намалување на емисиите на стакленички гасови, и донесоа пофалби и награди, но и повремени критики, па дури и смртни закани.

Таа ги повикува владите да останат со историскиот договор за климата во Париз од 2015 година, според кој богатите и сиромашните земји треба да преземат мерки за сузбивање на зголемувањето на глобалните температури поради кои се топат глечерите, се зголемува нивото на морето и се менува начинот на врнежи.

Парискиот договор бара од владите да презентираат национални планови за намалување на емисиите со цел да се ограничи зголемувањето на глобалните температури на под два степени Целзиусови.

Денес се планираат протести за климата и на други места.

Поврзани вести

После четири месеци, Лувр ги отворa своите врати за посетителите

Влатко Зорба

Кинезите се враќаат на работа по продолжените празници: Се уште се на сила строгите правила за карантин

Никола Поповски

Илјадници Германци на улица поради рестриктивните мерки (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Додека Европа се отвора, азиски земји повторно воведуваат карантин: Дали на повидок е вториот бран на пандемијата?

Фаучи: Малку веројатно е дека вакцината за корона ќе биде готова до крајот на годината

Александар Петровски

Чомски: Коронавирусот ќе нè натера да размислиме каков свет сакаме

Влатко Зорба