Вести

Хаос во Лондон: Антимаскери се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Стотици антимаскери, теоретичари на заговор и противници на мерките за заштита од коронавирусот денеска се судрија со полицијата на плоштадот Трафалгар во Лондон, каде се собраа во знак на протест против најавеното засилување на мерките за заштита.

Полициските вооружени сили ги нападна демонстрантите кои ја прекршија забраната за масовно собирање и не носеа маски кога се собраа во центарот на Лондон.

Демонстрантите кои носеа плакати „Ова е тиранија сега“ и „Лажна епидемија“ формираа човечки блокади за да спречат апсења.

Совладаните полицајци прво се повлекоа, а потоа повторно зададоа удар, потпомогнати од коњаница.

Поврзани вести

Пирати киднапирале 20 индиски морнари од танкер

Австрија ги прекинува сите летови за Кина од вечерва до 9 февруари

Хорор во Германија: Пронајдени безживотни тела на пет деца, осомничена мајката

Никола Поповски

Трамп планира нови царини за Кина поради коронавирусот

Мото собир во Јужна Дакота може да ја понесе неславната титула за најголема корона забава во светот

Александар Петровски

Од околу 133 илјади досега заразени од коронавирус во светот, излекувани се 69 илјади, а починале 4.900