Вести

Холивуд поделен пред изборите во САД

Одбројувањето за претседателските избори во САД започна. Земјата е длабоко поделена и таа поделба не ја заобиколи „фабриката за соништа“ наречена Холивуд.

Несогласувањата минуваат и низ холивудските семејства. Актерката Анџелина Џоли и нејзиниот татко, исто така познат актер Џон Војт, се добар пример. Како амбасадор на ОН за бегалци, Џоли честопати остро го критикува Доналд Трамп и неговата политика за бегалци.

Нејзиниот татко е тврд републиканец и активен учесник во изборната кампања.

„Бајден е злобен, Трамп мора да победи“, рече тој на разбирлив начин во предизборното видео што се шири деновиве на социјалните мрежи, додавајќи: „Левицата ќе ја уништи Америка. Мора да се молиме на Бога да го спречи овој ужас“.

Слично е и во семејството Болдвин. Стивен Болдвин, најмладиот член на актерското семејство, е прогласен за фан на Трамп. Неговиот постар брат Алек е синоним за исмевање на претседателот со години. Тој редовно, како член на сатиричниот тим на „Saturday Night Live“, насмевнува милиони луѓе ширум светот исмевајќи го сегашниот шеф на Белата куќа.

Се плашат јавно да го поддржат Трамп

Алек Болдвин е на страната на мнозинството, барем кога станува збор за шоу-бизнисот. Сепак, некои добро познати имиња во филмскиот свет, како што се актерот Џејмс Вудс или комичарката Росана Бар, отворено го поддржаа Трамп. Рок раперот Кид Рок исто така отворено го поддржува републиканскиот кандидат. На страната на сегашниот претседател е и славниот херој на филмовите од Б-продукција и љубител на оружје, Чак Норис.

Но, додека малку холивудски sвезди јавно зборуваат за Трамп, нивниот број може да биде поголем отколку што се сметаше порано.

„Знам многумина во шоубизнисот кои се републиканци и го избираат Трамп, но тие не зборуваат за тоа, бидејќи тоа брзо ќе создаде многу непријатели во либералниот Холивуд“, изјави за агенцијата ДПА, Фредерик Принс фон Анхалт, вдовец на филмската дива Жа Жа Габор. и јас сум чест гостин на германскиот жолт печат.

Фредерик, кој стана „славен“ во Германија најмногу затоа што уринираше во кадата на еден од учесниците во реалното шоу, кој потоа го тужеше, е горд што е републиканец и цврсто стои зад одлуката за реизбор на Трамп. „Трамп не направи ништо лошо. Промената во Белата куќа би значела катастрофа за Америка“, рече 77-годишникот.

„Врати се во Австрија“

Но, еднаш признатите републиканци како Клинт Иствуд, во меѓувреме, почнаа да се сомневаат во претседателот Трамп.

„Мојата желба е Трамп да се однесува подобро и да не ги малтретира луѓето со своите твитови“, рече 90-годишниот актер во интервју за „Волстрит журнал“.

Друг добро познат републиканец, исто така, најави поддршка за другата страна оваа година. Арнолд Шварценегер се појави во видео со поранешната прва дама Мишел Обама на почетокот на септември. Ова го предизвика гневот кај многу корисници на социјалните мрежи кои му рекоа на „Терминатор“ да гласа за Трамп или да се „врати во Австрија“.

Овие две силни имиња само го зголемија таборот на критичарите на Трамп во Холивуд, вклучително и Роберт де Ниро, Том Хенкс или Леонардо ди Каприо. Некои од нив, како Рис Витерспун или Самуел Л. Џексон, биле активно вклучени во изборната кампања, или со снимање видеа или организирање донаторски вечери. Меѓу попознатите актерски симпатизери на Демократската партија и Бајден е Двејн „Карпата“ Џонсон.

Симпатии кон демократите изрази и поп-sвездата Тејлор Свифт.

„Гордо ќе гласам за Бајден бидејќи на Америка и треба претседател кој ќе се залага за правата на малцинствата, жените и ЛГБТ популацијата“, рече Свифт.

Можеби најпознатата династија на шоу-бизнисот, семејството Кардашијан / Вест е поделено. Додека полусестрата на Ким Кардашијан, Кајли Џенер, отворено е со демократите, Кание Вест е чест гостин во Белата куќа во последните неколку години. Тој дури најави дека и самиот ќе се кандидира за претседател. Уште еден куриозитет во изборната година.

Поврзани вести

Во завршна фаза е враќањето на украинските бродови запленети од Русија

Само околу 30 отсто од Американците му веруваат на Трамп за Ковид-19

Трамп го смени шефот на својата предизборна кампања

Пентагон наредил Националната гарда да не користи оружје за време на протестите

Влатко Зорба

Стејт департментот со предупредување за оние кои патуваат во Кина

Рускиот министер за здравство открива колку лекот против маларија е ефикасен за заразените од коронавирус (видео)