Вести

Иран: Разгледуваме 13 сценарија за одмазда

Иран разгледуваше 13 „сценарија за одмазда“ поради американскиот воздушен напад во кој загина иранскиот генерал Касим Сулејмани во Ирак. Тоа го изјави денеска секретарот на Врховниот совет за безбедност на Иран, Али Шамхани.

– Американците треба да знаат дека досега е разговарано за 13 одмазнички сценарија, па дури и ако постои консензус за извршување на најлошото сценарио, тоа може да биде историски кошмар за Американците, предупреди Али Шамхани.

Изјавата на Шамхани ја пренесоа западни медиуми повикувајќи се на иранската агенција Фарс.

Поврзани вести

Макрон: Од петок „локдаун“ во Франција

Никола Поповски

Трамп изгуби и по рачното пребројување на гласовите

Никола Поповски

Тихановскаја е подготвена за преговори со белоруските власти

Никола Поповски

САД: Потрошени рекордни 9 милијарди долари при онлајн шопингот за „Блек Фрајдеј“

Никола Поповски

Американскиот Сенат забрани користење на ТикТок на вработените во федералните служби

Побарувачката на плексиглас на светско ниво бележи раст