Вести

Истражување: Штo зборува за луѓето тоа што не сакаат да носат маска?

Носењето маска стана основна навика за време на пандемијата на коронавирус и досега се покажа како ефикасно во заштитата од инфекцијата. Сепак, некои сè уште се противат на носење маски, повикувајќи се на причини како „чувство на задушување“, „недостаток на кислород“ и нарекувајќи ја пандемијата „голема теорија на заговор“. Секој знае некој што ги кажува овие работи.

Бројни студии покажаа дека дури и носењето едноставна маска може да го намали ризикот од инфекција за голем процент, но и покрај ова, некои сепак се противат на носење маска.

Едно истражување во Бразил откри дека луѓето кои ќе решат да не носат маска не само што ги изложуваат на ризик другите околу нив, туку се препуштаат и уживаат во асоцијалното однесување. Покрај тоа, студијата покажала дека оние кои не сакаат да носат маска честопати се непријателски расположени, тажни, самозадоволни и себични.

Првата ваква студија ги анализираше обрасците на однесување помеѓу 1.500 луѓе, на возраст од 18 до 73 години во Латинска Америка. На испитаниците им биле поставени низа прашања, а анализата покажала дека учесниците може да се поделат во две категории – асоцијални луѓе кои се двоумат и согласни категории, кои биле попозитивни во однос на преземените мерки и помалку отпорни на носење маски.

Експертите веруваат дека луѓето во асоцијална категорија имаат многу заеднички карактеристики со луѓето со дијагностицирано антиасоцијално нарушување на личноста (АПСД).

Научниците веруваат дека оваа студија може да им помогне на здравствените работници да спроведат подобри политики и да ги едуцираат граѓаните за важноста од носење маска за време на пандемија. Покрај тоа, студиите покажаа дека маските не предизвикуваат проблеми со дишењето, пренесува E-Times.

Поврзани вести

Разорен тајфун ја погоди Јапонија, најмалку 10 жртви

Влатко Зорба

Лукашенко казнил тројца амбасадори поради поддршка за протестите

Никола Поповски

Путин: Русија може да игра клучна улога на Блискиот исток

Влатко Зорба

Произведен е тест што го разликува Ковид-19 од обичниот сезонски грип

Никола Поповски

Студент од Азија претепан во центарот на Лондон: „Не го сакаме твојот вирус тука“ (фото)

Никола Поповски

Демократите во Конгресот најавија импичмент на претседателот Доналд Трамп до Божиќ