Вести

Колкава е платата на Путин?

Рускиот претседател Владимир Путин заработил 133.400 долари во 2019 година, а премиерот Михаил Мишустин 249.700 долари, според официјалните податоци објавени на веб-страницата на Кремљ и руската влада.

Во 2018 година, Путин пријавил приход од 118.600 долари. Имотната карта на Путин останува непроменета. Тој е сопственик на стан од 77 метри квадратни, гаража од 18 квадратни метри, два стари модели на автомобили „Волга ГАЗ М21“, како и теренско возило „Нива“ и камп приколка „Скиф“.

Рускиот претседател во моментот користи, како шеф на државата, стан од 153 метри квадратни и гаража од 18 квадратни метри. Целиот негов имот се наоѓа во Русија.

Кога станува збор за приходите на премиерот Мишустин, истиот беше стекнат за време на неговата работа во Федералната даночна администрација и врз основа на депозити на претходно заработени средства, објави ТАСС.

Според објавениот документ, Мишустин нема сопствен имот, но користи државен стан од 141 квадратни метри заедно со сопругата и малолетно дете.

Поврзани вести

Речиси 20,000 новозаразени за еден ден во Индија

Влатко Зорба

САД и Кина ја потпишаа првата фаза од трговскиот договор

Словенците ја запалија Меланија на Денот на независноста: Познатата статуа на првата дама на САД запалена во нејзиното родно место (ВИДЕО)

Александар Петровски

Турција ги забранува електронските цигари

Maja_Serafimova

Клинт Иствуд го поддржа Блумберг за претседател на САД

Влатко Зорба

Трамп ги нападна демократите, а се пофали дека е целосно ослободен од вина