Вести

Коронавирусот може да се шири преку дишење и говор

Новиот коронавирус може да се шири преку воздух со обично дишење и говор, рече во петокот водечки американски експерт во борбата против КОВИД-19, во време кога американската влада се подготвува да им препорача на сите да носат маски.

Ентони Фаучи, шеф за заразни болести во Националниот здравствен институт (НЗИ), најави дека упатствата за носење маски ќе се променат „заради некои нови информации дека вирусот може да се шири дури и додека луѓето зборуваат, не само со кашлање и кивање“.

Засега, официјалните лица советуваат дека само болните и оние што се грижат за нив, треба да носат маски.

Фаучи разговараше со новинарите откако Американската национална академија на науките (НАН) испрати писмо до Белата куќа на 1 април со информации за неодамнешните истражувања за коронавирусот.

Во писмото се вели дека, иако наодите од студијата сè уште не се потврдени, резултатите од достапните студии се во согласност со аеросолизацијата со нормално дишење.

Досега, американските здравствени служби соопштуваат дека примарниот пат на ширење на вирусот се респираторни капки со дијаметар од околу еден милиметар, што болните луѓе ќе исфрлаат со кивање или кашлање.

Овие капки брзо паѓаат на земја на растојание од еден метар.

Но, ако вирусот може да биде во аеросоли, капки помали од еден микрометар, станува многу потешко да се спречи ширењето, што е аргумент дека секој треба да го покрие лицето.

Дискусија за аеросоли

Една неодамнешна студија нарачана од НЗИ, објавена во „New England Journal of Medicine“, покажа дека вирусот SARS-CoV-2 може да стане аеросол и да остане во воздухот до три часа.

Ова предизвика дебата во која критичарите тврдат дека наодите се претерани затоа што истражувачите во студијата користеле медицински спреј за намерно создавање на вирусна маглина која нема да се создава природно.

Писмото на НАН исто така укажува на прелиминарна студија од Универзитетот во Небраска во која генетскиот код на вирусот SARS-CoV-2, неговата РНК, беше пронајден во тешко достапни простори, во просториите за изолација на пациенти.

Научниците од НАН исто така посочија на две други студии, сè уште не разгледани од Хонг Конг и Кина.

Истражувачите од Хонг Конг собрале примероци од пациенти со коронавирус и други респираторни заболувања и на дел од нив им дале маски.

Маските го намалиле бројот на детектирани капки и аеросоли откриени кај пациенти со коронавирус.

Студијата од Кина, од друга страна, предизвика загриженост дека личната заштитна опрема за здравствените работници сама по себе може да биде извор на вирусот во воздухот.

Група кинески експерти студирале болници во Вухан и откриле дека има две главни области каде што вирусот се наоѓал во аеросоли – тоалети и бањи на пациенти и простории каде медицинскиот персонал ја отстранувал заштитната опрема.

Ова може да се случи затоа што, заради отстранување на заштитната опрема, честичките повторно завршиле во воздухот. Иако честичките со оваа големина не се вдишуваат, тие можат да завршат во рацете и телата на луѓето, велат експертите од НАН.

Досега, Светската здравствена организација (СЗО) беше повнимателна во врска со можноста вирусот да се шири низ воздухот.

Во анализа објавена на 29 март, таа напиша дека е познато дека преносот на аеросол се случил само за време на специјалните медицински процедури за кои е потребна помош при дишење.

Во врска со неодамнешните прелиминарни истражувања, како што е универзитетот во Небраска, СЗО предупреди дека генетскиот код на вирусот откриен во просториите на пациенти не е нужно количината на патоген што може да се пренесе понатаму.

Поврзани вести

Шпанија: Воведен распоред за излез на улица за жителите, се зависи од возраста

Продолжуваат дојавите за анонимни бомби во Москва

Никола Поповски

Анкета: Американците не знаат каде се наоѓа Иран

Хрватска лекарка: Целата корона-криза е измама! Дали бројките за заразени и починати се лажни?

Никола Поповски

Жена убиена од нејзиното куче во Швајцарија

Никола Поповски

Во Франција 375 смртни случаи во последните 24 часа

Влатко Зорба