Вести

Меланија на митинг ги нападна Бајден, Демократите и медиумите (ВИДЕО)

За прв пат од почетокот на изборната кампања, Првата дама на Америка, Меланија Трамп, одржа сама собир, само неколку дена пред изборите на 3 ноември. Во Атглен, Пенсилванија, меѓу другото, таа ги нападна демократите затоа што тие започнаа процес на отповикување против Доналд Трамп, потоа го нападна Џо Бајден, но и медиумите затоа што се фокусираат на „озборувања и интриги во палатата“.

Таа го нарече својот сопруг „борец“, а Бајден социјалист кој ќе ја уништи Америка.

„Доналд е борец, ја сака својата земја и се бори за тоа секој ден. За прв пат во историјата, претседателот им се обраќа на граѓаните на оваа земја секој ден директно и навремено преку социјалните мрежи“, рече таа, алудирајќи на твитовите на Трамп, кои често содржат контроверзни и непроверени факти, и честопати се сведуваат на бесни тиради и конфронтации.

„Јас не секогаш се согласувам со начинот на кој тој се обраќа, но важно му е директно да им се обраќа на луѓето на кои им служи“, рече Првата дама.

Присутните се смееја на нејзините зборови, пренесува Јутарњи лист. Повеќето приврзаници носеа маски, но малкумина ги следеа правилата за физичко растојание.

Го започна својот говор со благодарни зборови за поддршката што гласачите ја пружаа на нејзиното семејство кога Доналд Трамп, таа и нејзиниот 14-годишен син Барон страдаа од коронавирус.

„Да не заборавиме кој беше фокусот на демократите кога Ковид-19 дојде во нашата земја. Додека претседателот преземаше решителни чекори за заштита на Американците, демократите непотребно ги трошеа парите на американските даночни обврзници за срамниот импичмент“, рече таа.

„Тие повеќе се грижеа да се ослободат од избраниот претседател. Во меѓувреме, го гледав Доналд како работи напорно за да ги задржи граѓаните смирени и информирани, да ја заштити нашата економија, да донесе тешки и непопуларни одлуки за да се одржат сите безбедни“, рече таа.

Потоа го нападна противникот на Трамп.

„Бајден ја нападна одлуката на претседателот Трамп да ги стави на прво место американските граѓани и да забрани патување во Кина. Тој ја нарече ксенофобична хистерија. Сега тој сугерира дека можел да ја заврши работата подобро. Американските граѓани можеа да го гледаат Џо Бајден 36 години во Конгресот и неговите 8 години како потпретседател на државата и да одлучат дали конечно може да направи нешто добро за американскиот народ“, рече Меланија.

Нејзиниот говор во голема мерка беше во согласност со пораките на кампањата на Доналд Трамп, но таа употреби поблага реторика. Говорејќи за Бајден, таа не го нарече корумпиран политичар како што често вели Трамп.

„Политиката на Бајден и социјалистичката агенда можат да ја уништат само Америка и сè што е изградено во последните четири години“, рече таа.

Потоа им се обрати на жените, групата за гласање што Трамп сака да ја придобие на негова страна.

„Како мајка, благодарна сум за претседател кој верува во силно семејство. Како независна жена, благодарна сум на претседател кој е застапник не само на жените, туку и на мајките што работат, бидејќи тој ја поддржува нивната улога во работната сила. Како Американка, горда сум што имам претседател кој ја става државата на прво место“, рече таа.

На крајот од својот говор, таа ги повика Американците да гласаат.

„Ако не сте гласале веќе, ве молиме, не заборавајте да одите на гласање и да гласате на 3 ноември“, посочи таа.

Поврзани вести

Германски центар за вирусологија: Вирусот не се задржува во воздухот, на лебот или зеленчукот

Дали Пентагон знае нешто повеќе за коронавирусот: Протече во јавност документ од американската војска

„Покажи ми го Моне“ на Банкси продадена за скоро 10 милиони долари

Влатко Зорба

Гутереш: Светот се соочува со епидемија на дезинформации

Влатко Зорба

По шпекулациите дека е во кома, Северна Кореја објави слики од Ким Јонг Ун (фото)

Никола Поповски

Макрон: Ќе работиме заедно со САД на добар договор за да избегнеме ескалација на даноците