Вести

Меркел: Ограничувања и за Велигден, пандемијата не знае за празници

Германија нема да ги напушти сегашните ограничувања во борбата против коронавирусот барем 19 април, една недела по Велигден, изјави германската канцеларка Ангела Меркел.

Пандемијата не знае за празници, рече Меркел во телефонското интервју со новинарите, бидејќи работи од дома, пренесува „Политико“.

Таа ги повика Германците да останат дома, да избегнуваат патувања или да го посетуваат семејството во наредните денови, вклучувајќи го и славењето на Велигден.

Меркел рече дека донела одлука со министрите да ги продолжат ограничувањата до 19 април, а владата ќе ја преиспита ситуацијата во деновите што следат по празниците.

„Би било многу лошо ако ограничувањата се укинат премногу брзо и потоа повторно да се вратат“, изјави германската канцеларка.

Поврзани вести

Амбасадор: Кина не е непријател на САД, вирусот е

Влатко Зорба

Турција продала оружје за 2,7 милијарди долари во 2019 година

Влатко Зорба

Со оваа песна од болница се испраќаат излечените од корона (ВИДЕО)

Се гледа крајот: Во Кина забележан само еден нов случај на коронавирус

Предупредување од експерт на СЗО: Ќе има голем ризик сè додека не ја добиеме вакцината

Глобалниот воен трошок минатата година достигна највисоко ниво за три децении