Вести

Меркел: Потресена сум од ужасните убиства во Ница

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази сочувство во врска со нападот врз верниците во Ница, Франција.

„Длабоко сум шокирана од ужасните убиства во црквата во Ница“, сподели нејзиниот портпарол Стефен Зајберт на Твитер. „Германија е солидарна со народот на Франција во овие тешки моменти“.

Маж вооружен со нож ги нападна верниците утрово во катедралата Нотр Дам во центарот на Ница.

Според последните извештаи, во нападот загинале три лица – една жена и двајца мажи. Напаѓачот бил приведен.

Поврзани вести

Иран ќе ги праќа во Украина црните кутии од соборениот авион

Нови жаришта на коронавирус во Јужна Кореја се ноќните клубови

Берлускони хоспитализиран по позитивниот тест за коронавирус

Влатко Зорба

Училиштата во Њујорк затворени до крајот на учебната година поради пандемијата

Влатко Зорба

Трамп не ја отфрла можноста за олеснување на рестриктивните мерки во некои држави

Шведски епидемиолог: Имавме сериозни грешки во бројката на заразени лица, се работи на нов извештај