Вести

Меркел се сретна со Путин во врска со кризата на Блискиот исток

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе отпатува за Русија подоцна оваа недела на разговори со рускиот лидер Владимир Путин. Тие ќе разговараат за кризата на Блискиот исток по атентатот врз генералот Касем Сулејмани, информираат Ројтерс и руските медиуми.

Кремљ објави дека Меркел ќе ја посети Русија в сабота на покана на Путин, а двајцата лидери размислуваат и да разговараат за ситуацијата во Сирија, Либија и Украина.

Меркел ќе се сретне со Путин на 11 јануари.

На крајот на декември 2019 година, Путин и Меркел имаа телефонски разговор.

Поврзани вести

Во Италија 333 новозаразени со коронавирус, 66 починаа

Влатко Зорба

Бројот на смртни случаи од коронавирус е 15 пати поголем од официјалната статистика

Австријците веруваат во заговорот за Бил Гејтс и коронавирусот

Твитер сокри твит на Трамп за Минеаполис затоа што „го велича насилството“

Во Италија забележан значително помал број на починати и заразени од коронавирус

Влатко Зорба

Протест во Белорусија: 1.000 демонстранти на улиците во Минск против кандидатурата на Лукашенко