Вести

Над 300.000 луѓе се заразени во САД, повеќе отколку во Италија и Шпанија заедно

Според најновите податоци од универзитетот Џонс Хопкинс, бројот на пациенти во Соединетите Држави надмина 300.000 случаи.

Имено, земјата има најголем број пациенти во светот, а повеќе од 23.000 случаи се пријавени само денес.

Во САД до моментов има 8344 починати, а 14.686 се пријавени за опоравени. Во моментов има 306.519 случаи.

Ова е повеќе од Италија и Шпанија заедно, кои комбинирано имаат околу 250.000 пациенти.

Во фокусот на епидемијата на коронавирусот во САД е државата Њујорк, која досега има 3.565 смртни случаи и повеќе од 113.000 пациенти – вклучувајќи и 63.000 во градот Њујорк – слично на Италија и Шпанија, каде што е поголем бројот на загинати.

Потсетуваме дека Шпанија има 124.736 случаи, а Италија има 124.632 случаи.

„Сè уште не го достигнавме врвот на епидемијата, но се приближуваме“, рече демократскиот гувернер Ендру Куомо на прес-конференција, истакнувајќи дека болеста напредува особено брзо на Лонг Ајленд.

Само во градот Newујорк, повеќе од една четвртина од над 7.000 смртни случаи на коронавирус во САД, според Универзитетот Johnон Хопкинс, поточно 3565 лица, според ујорк Тајмс.

Поврзани вести

Ловци на вируси во кинеските пештери ги истражуваат лилјаците

Далај Лама ставен во карантин

Париз ќе бара помош од Русија за обнова на Нотр Дам

Влатко Зорба

Гутереш: Следните 12 месеци ќе бидат клучни во битката за климата

Воопшто не се сомневаме во нашиот екипаж и авион дека ја предизвикале несреќата, тврдат од украинската авиокомпанија

Никола Поповски

Најстарата жена во Шпанија се излечи од коронавирусот: Веќе го победила и шпанскиот грип (видео)