Вести

Над 90 милиони луѓе гласале на изборите во Америка

Повеќе од 90 милиони луѓе досега гласале на изборите во САД, покажуваат податоците на Универзитетот во Флорида.

Големата излезност на граѓаните што е забележана досега, го отвора патот до најголем одѕив на изборите во САД за период повеќе од еден век, објави Ројтерс.

Голем број граѓани гласаа порано во живо или преку е-пошта, поради загриженост за инфицирање со коронавирусот, поради гужвата на денот на изборите.

Експертите предвидуваат дека многу повеќе од 138 милиони граѓани би можеле да излезат на гласање, како што беше случај во 2016 година. Во тоа време, само 47 милиони гласачи излегоа предвреме на гласање.

Засега на изборите излегоа поголем број демократи, кои се повеќе склони да гласаат по електронска пошта. Таков беше случајот со републиканците порано, но овој пат тие го избегнаа, поради повторените и неосновани тврдења на Трамп дека системот на гласање по електронска пошта е подложен на измама.

Во 20-те држави кои пријавуваат податоци за регистрација на партијата, 19,9 милиони демократи веќе излегоа на гласање, кај републиканците тој број е 13 милиони, а кај оние кои не се членови на ниту една партија, 10,1 милиони.

Овие податоци не покажуваат за кој кандидат гласале овие гласачи.

Поврзани вести

Од сабота забранет влез за странци во Кина

Се гледа секое парче: Забавена 4K снимка од експлозијата во Бејрут (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Германската влада и официјално известена за евентуалното повлекување на американската војска

Влатко Зорба

Бројот на заразени од коронавирус во Иран се зголемил на 978

Тензии во САД: Дали борбата меѓу Трамп и Бајден ќе предизвика хаос на улиците? (видео)

Никола Поповски

Таткото на Афроамериканецот, кој беше застрелан од полицијата: Мојот син има осум дупки во телото, тој е парализиран (видео)

Никола Поповски