Вести

Најмногу новозаразени во светот од почетокот на пандемијата

Повеќе од 505.000 нови случаи на коронавирус беа регистрирани ширум светот во петокот. Тоа е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, објави Светската здравствена организација. Околу 44,9 милиони луѓе се заразени со коронавирусот во светот.

Во Русија, во последните 24 часа се регистрирани повеќе од 18.000 нови случаи на коронавирус, што е најголемо дневно зголемување на пациентите од почетокот на пандемијата. Вкупниот број на потврдени случаи на Ковид-19 во Русија е 1.599.976, со закрепнати 1.200.560 лица, пренесува Танјуг. Вкупно 27.656 лица загинаа, објави рускиот кризен штаб, цитиран од ТАСС. Врвот на епидемијата во Русија се очекува до средината на ноември.

Според експертите, бројот на заразени со вирусот во Русија ќе го достигне својот врв во првата половина на ноември. На врвот на епидемијата, дневниот број на новозаразени ќе биде околу 20.000, но степенот до кој ќе се почитуваат пропишаните мерки за превенција во голема мера ќе влијае на бројот на нови инфекции, објави ТАСС.

Кина: 33 нови случаи, нема смртни случаи

Регистрирани се 33 нови случаи на корона во Кина, соопшти денеска Националната здравствена комисија. Според Ројтерс, од тој број се увезени 27 случаи, а шест се регистрирани во западната провинција Ксинџијанг.

Комисијата исто така изјави дека се регистрирани 38 асимптоматски случаи. Вкупниот број на потврдени случаи на Ковид-19 во моментов е 85.973. Бројот на загинати остана на 4.634.

Рекорден број на нови случаи во Украина

Украина пријави 8.752 нови случаи во последните 24 часа. Вкупно, повеќе од 387.000 луѓе биле заразени, објави Советот за национална безбедност, пренесува Ројтерс.

Според веб-страницата „Worldometer“, од последниот пресек, 155 лица починаа во Украина како резултат на инфекција со вирусот. Вкупно починале 7.198 пациенти. Постојат повеќе од 220.000 активни случаи.

Во Германија, повеќе од 19.000 нови случаи на Ковид-19

Во Германија се регистрирани 19.059 новоинфицирани лица, објави Институтот „Роберт Кох“. Уште 103 лица починаа од последниот пресек.

Вкупно биле заразени 518.753, а починале 10.452.

Бразил: 22.000 нови инфекции и 508 смртни случаи

Во Бразил, во последните 24 часа се регистрирани 22.282 нови случаи на коронавирус, а починале 508 лица, соопшти Министерството за здравство на таа земја. Досега во таа земја биле заразени 5,5 милиони луѓе.

Речиси 160.000 Бразилци ги загубија своите животи како резултат на коронавирусот.

Поврзани вести

Путин прогласи вонредна состојба поради излевањето на нафта: „Дали сте вие при себе?“ (видео(

Њујорк станува најголемото жариште на коронавирусот во САД

Прво интервју на Навални после труењето: Рацете ми се тресат, морам многу да вежбам

Никола Поповски

Падна град во облик на коронавирус, граѓаните вознемирени, се огласија и експертите (ВИДЕО)

Велика Британија: Бремена медицинска сестра починала од коронавирус, лекарите го спасиле бебето

Во Холандија откриена најголемата лабораторија за производство на кокаин (ВИДЕО)

Влатко Зорба