Вести

Одобрени тестовите за антитела за итна употреба на компанијата „Roche“

Швајцарскиот производител на лекови, „Roche Holding AG“ соопшти дека добил одобрение од Управата за храна и лекови на САД (ФДА) за итна употреба на тестови за антитела за да се утврди дали луѓето некогаш биле заразени со коронавирус.

Владите, деловните субјекти и поединците бараат такви тестови на крвта за да им помогнат да дознаат повеќе за тоа кој можеби ја имал болеста и кој може да има имунитет.

Roche претходно вети дека ќе го стави на располагање својот тест за антитела до почетокот на мај и ќе го засили производството до јуни до „двоцифрени милионски цифри“ месечно.

Компанијата со седиште во Базел, која исто така врши одделни молекуларни тестови за да ги идентификува луѓето со КОВИД-19, рече дека нејзиниот тест за антитела, Elecsis Anti-SARS-CoV-2, има стапка на специфичност од околу 99,8 проценти и стапка на чувствителност од 100 проценти.

Овие стапки помагаат да се утврди дали пациентот бил изложен на заразата, респираторно заболување предизвикано од коронавирус и дали пациентот развил антитела.

Други компании, вклучително лабораторијата „Abbott“ со седиште во САД, „Becton Dickinson and Co“ и италијанската „DiaSorin“, исто така, развија тестови за идентификација на антитела што се развиваат откако едно лице ќе дојде во контакт со вирусот.

„DiaSorin“ и „Abbott“ неодамна беа одобрени за итно користење на нивните тестови во САД.

Земјите имаат различни планови за употреба на вакви тестови за подобро разбирање на КОВИД-19, додека ги идентификуваат оние кои биле заразени, но покажале само благи симптоми или дури и ги немале.

Лажен, погрешен позитивен резултат може да доведе до погрешен заклучок дека некој има имунитет.

Во развивањето на својот тест, „Roche“ разгледале некои од постојните производи за сигурност пред да ги одбие, рече претходно извршниот директор на компанијата, Северин Шван.

Тој рече дека има околу 100 вакви тестови што се нудат, вклучително и оние кои користат примерок од крв земен од прст, кој нуди брзи резултати.

Одби да прецизира кои тестови на ривалте ги проучувале, но рече дека тоа не е тест на реномирани компании за тестирање.

„Roche“ рече дека нивниот тест треба да земе венска крв за да се утврди присуство на антитела, во кои е вклучен имуноглобулин Г (IgG), кој останува подолго во човечкото тело, посочувајќи на можноста за постоење имунитет.

Поврзани вести

Епидемија на коронавирус: Што кажуваат балканците што живеат во Кина?

Никола Поповски

Фаучи: Нормалноста нема да се врати оваа година

Влатко Зорба

Се огласи и Меланија: Секој легитимен глас, а не незаконски, треба да се смета

Влатко Зорба

Трамп категоричен: Нема повторно да ја затвориме земјата поради растот на новозаразени со коронавирус

Почина премиерот на Брегот на Слоновата Коска, му се слошило на седница на Влада

Награда од 50.000 американски долари за информации за свиркачот на Трамп

Влатко Зорба