Категорија : Вести

Вести Регион СВЕТ

Хрватска лекарка: Целата корона-криза е измама! Дали бројките за заразени и починати се лажни?

Никола Поповски
Д-р Лидија Гајски направи голема анализа за епидемијата на коронавирус, која го зафати регионот, како и целата планета. Хрватската лекарка смета дека коронавирусот не е...
Вести СВЕТ

Експерти: Што се случува со коронавирусот при повисоки температури на воздухот?

Иако податоците за влијанието на температурата врз ширењето на коронавирусот досега се различни, се чини дека неодамнешните истражувања во Грција покажаа дека вирусот помалку се...
Вести СВЕТ

Британски научници: Со блокирањето на градовите и строгите мерки се спасени околу 59 илјади човечки животи во Европа

Изолацијата и другите преземени мерки за да се спречи ширењето на епидемијата „Ковид-19“ спасија животи на најмалку 59,000 луѓе во 11 европски земји, a повеќето...
Вести СВЕТ

Лукашенко: Прва жртва од коронавирус во Белорусија

Пациентот кој беше позитивен на коронавирус почина денес и тоа претставува првата жртва од пандемијата во Белорусија, изјави претседателот Александар Лукашенко. Белорусија има 152 потврдени...
Вести СВЕТ

Италијански институт: Крајот на епидемијата на коронавирус е можен кон почетокот на мај

Италијанскиот институт „Ејнауди“ за економија и финансии предвидува дека ширењето на епидемијата на коронавирус во Италија ќе заврши околу 5 мај. Тие ги дадоа своите...
Вести СВЕТ

Нобеловецот кој точно го предвиде текот на епидемијата во Кина има нова прогноза за целиот свет

Мајкл Левит, добитник на Нобелова награда и ценет научник од Универзитетот Стенфорд, тврди дека епидемијата на коронавирусот во Италија и Њујорк конечно го намалува темпото....