Категорија : Вести

Вести

САД и Кина со напредок за трговскиот договор

Влатко Зорба
САД и Кина денеска се договорија за првата фаза од трговскиот договор што вклучува размена на земјоделски производи, прашањето на валутите и некои аспекти на...
Вести

Макрон: Итно да се запре турската офанзива во Сирија

Влатко Зорба
Францускиот претседател Емануел Макрон телефонски разговараше со својот американски колега Доналд Трамп за турската офанзива во Сирија и го предупреди дека последицата може да биде...
Вести

Џонсон ќе побара поддршка од Парламентот за договор со ЕУ

Влатко Зорба
Британскиот премиер Борис Џонсонсон ќе побара од парламентот да поддржи секаков договор за Брегзит постигнат со ЕУ во рок од 24 часа, дознава „Тајмс“. Џонсон...
Вести

Американскиот секретар за внатрешна безбедност поднесе оставка

Влатко Зорба
Претседателот на САД Доналд Трамп соопшти дека вршителот на должноста секретар за внатрешна безбедност, Кевин Мекалинен (48) поднел оставка, а следната недела ќе биде назначен...
Вести

Зеленски урна светски рекорд со 12-часовна прес конференција

Влатко Зорба
Володимир Зеленски, поранешен популарен актер кој во април беше избран за претседател на Украина, вчера го урна светскиот рекорд, откако одржа прес конференција која траеше...
Вести

Турски војник загина во офанзивата против курдските сили во Сирија

Влатко Зорба
Прв турски војник загина во борбите против курдските борци во Сирија, каде Анкара започна воена офанзива оваа недела, објави турското Министерство за одбрана. Министерството соопшти...
Вести

Над еден милион луѓе во Калифорнија се без електрична енергија

Влатко Зорба
Повеќе од милион луѓе во Калифорнија останаа без електрична енергија откако главната дистрибутерска компанија го прекина снабдувањето како претпазливост, поучена од искуството од минатата година,...
Вести

Лавров: САД играат многу опасна игра со сириските Курди

Влатко Зорба
Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров вчера ги обвини САД дека играат „многу опасна игра“ со сириските Курди, чии борци беа главни американски сојузници во...
Вести

ИРЦ: Турската офанзива во Сирија ќе предизвика раселување на 300.000 луѓе

Влатко Зорба
Меѓународниот комитет за спас (ИРЦ) предупредува дека турската офанзива во североисточниот дел на Сирија може да предизвика раселување на 300.000 луѓе и да ги загрози...
Вести

Помпео: САД не и дадоа „зелено светло“ на Турција за напад врз Сирија

Влатко Зорба
САД не и дадоа „зелено светло“ на Турција за офанзивата во северна Сирија, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео. Тој наведе дека Турција е соочена...