Вести

Пентагон: Скоро 500 американски војници се самоубија во 2019 година

Според „Годишниот извештај за самоубиства“ подготвен од Министерството за одбрана на САД (Пентагон), 498 војници на американската армија извршиле самоубиство во 2019 година.

Во извештајот се наведува дека 344 војници биле активни, а 154 од резервистите и Националната гарда.

Исто така, беше наведено дека 142 активни војници кои извршиле самоубиство припаѓале на копнените сили, 83 на воздухопловните сили, 72 на морнарицата и 47 на морнаричкиот корпус.

Во извештајот, во кој се посочува дека 326 војници извршиле самоубиство во 2018 година, исто така, забележува дека бројот во 2017 година бил 287.

Поврзани вести

Нови 323 починати во Италија: Продолжува да опаѓа бројот на новозаразени

Се урна мост стар 90 години во Русија (видео)

Научници тврдат: Коронавирусот се пренесува преку воздух, СЗО да ги промени препораките

Влатко Зорба

Американ ерлајнс: Отказ или принуден одмор за 19 000 вработени

Никола Поповски

Нов црн рекорд: Ќе има ли повторно „италијанско сценарио“?

Никола Поповски

Во судири во Њу Делхи најмалку 20 загинати и околу 190 повредени (ВИДЕО)