Вести

Портпаролот на Путин: Овој вирус е крволочен, не смее да се чека

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, кој се зарази со КОВИД 19, има пневмонија на двата бели дробови и е во болница. Во интервју за весникот „Комерсант“, Песков раскажа како се одвивал неговиот третман.

„Овој вирус е апсолутно крволочен. Иако, фала му на Бога, лекарите веќе имаат искуство во борбата против него, но непредвидливиот дел, поврзан со индивидуалните карактеристики, е секогаш присутен“, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Според него, тој е дома од 1 мај, затоа што на еден од неговите колеги му бил дијагностициран коронавирус.

Песков истакна дека на почетокот немал никакви симптоми, а потоа се појавила покачена температура, која се движела од 37,4 во текот на денот до 37,8. Таа била придружена со слабост, но тој и неговата сопруга Татјана Навка се надевале дека ќе можат да го надминат тој период дома.

Меѓутоа, кога нивната состојба започнала да се влошува, тие отишле во болница.

Песков посочува дека опасноста од вирусот лежи во чекањето. За среќа, сепак, тој и неговата сопруга навреме се обратиле на лекарите.

Во исто време, портпаролот на Кремљ додава дека главната работа со оваа болест не е да се пропушти моментот на нејзиното напредување.

„На крајот на краиштата, треба да бидеме сигурни дека нема опасност за белите дробови. Сега, дури и пневмонијата, ако, на пример, е еднострана, може да се лекува дома“, истакна тој, додавајќи дека и тој бил дијагностициран со пневмонија.

Во интервјуто, Песков исто така рече дека повеќе од еден месец не контактирал со претседателот Владимир Путин и дека неговите должности ги презеле заменикот и администрацијата. Тој исто така рече дека ќе се врати на работа веднаш штом ќе закрепне.

Покрај него, и премиерот на Русија, Михаил Мишустин, беше тестиран позитивно на вирусот на крајот на април и тој оттогаш е во болница. Двајца други министри во руската влада исто така се заразени со коронавирусот.

Поврзани вести

Светски научници: Коронавирусот потекнува од дивината, не е „избеган“ од лабораторија во Вухан

Никола Поповски

6.000 светски научници потпишаа изјава против повторното воведување на карантин

Влатко Зорба

Лукашенко со наредба до армијата: Земјата мора да биде заштитена, применете најостри мерки

Никола Поповски

Швеѓаните изгледа беа во право за коронавирусот (инфографик)

Влатко Зорба

Американски медиуми: Што претставува аферата „Обамагејт“ и зошто во моментов таа е поважна од пандемијата?

Амбасадорот на САД во ЕУ до Трамп: Зеленски го сака вашиот задник, ќе направи сè за вас