Вести

Повеќе од 253.000 новозаразени луѓе во светот во последните 24 часа

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 20 милиони, а само во последните 24 часа се пријавени повеќе од 253.000 нови случаи на инфекција, објави Светската здравствена организација.

Во изминатите 24 часа од Ковид-19 починаа скоро 6.000 луѓе, а вкупниот број на загинати надмина 728 илјади, јавува агенцијата ТАСС.

На прво место по бројот на заразени и мртви се САД, а на второто место е Бразил.

Поврзани вести

Кој прв ќе ја добие: Русите објавија кога започнува масовната употреба на вакцината против Ковид-19

Што може да му се случи на едно лице кое во исто време ќе добие грип и коронавирус?

Александар Петровски

ФАТФ: Додадени се седум нови земји на „сивата листа“ на финансиери на тероризмот

Никола Поповски

Микс од лекови за грип и ХИВ помогнал за лекување заболени од новиот коронавирус

Трамп се приближува кон изборното ветување за враќање на американските трупи од Авганистан: Мировен договор со Талибанците?

Никола Поповски

Поради кризата со коронавирусот: Семејствата во САД добиваат по 3.000 долари помош

Влатко Зорба