Вести

ПОВЕЌЕ ОД 52 ИЛЈАДИ НОВОЗАРАЗЕНИ во Франција за 24 часа

Бројот на корона заразени за еден ден надмина неверојатни педесет илјади во Франција!

Во неделата ги имаше точно 52.010. Ова е, се разбира, нов апсолутен рекорд и во Франција и во Европа. Процентот на позитивни во однос на тестираните се искачи на 17 проценти. 116 лица починаа за 24 часа од Ковид.

Во болницата има 15.637 лица, додека бројот на пациенти во реанимација се зголеми на 1.667.

Досегашните мерки на владата очигледно се доволни. Во исто време, студентите се на одмор уште една недела. Сите се плашат што ќе се случи кога повеќе студенти ќе се вратат на клупите.

Властите, засега, чекаат полицискиот час да ги даде првите резултати и не воведуваат регионален карантин.

Поврзани вести

Сандерс и Бајден во водство во трката за претседателски кандидат кај демократите

Владата во Мадрид: Шпанија не го признава Косово, договорот со Белград е решение

Никола Поповски

Урнати статуи на Колумбо и Џеферсон Дејвис во САД (ВИДЕО)

Скандал во Германија: Суспендирани полицајци кои споделувале свастики и слики од гасни комори

Никола Поповски

54,6 отсто од Грците мислат дека ќе има инцидент со Турција (фото)

Никола Поповски

Принцот Алберт Втори од Монако е позитивен на новиот коронавирус