Вести

Повеќе од милион жртви од „невидливиот непријател“

Новата инфекција Ковид-19 однесе милиони животи ширум светот, според светлометрите.

Најголем број на жртви има во Соединетите држави, каде инфекцијата однесе 209.242 животи, по што следи Бразил со 141.503 жртви, а трета е Индија со 94.871 жртва.

Новиот коронавирус прв пат се појави во декември 2019 година во Кина, но за прв пат беше официјално регистриран на 24 јануари 2020 година во кинескиот град Вухан, кој стана првото жариште на заразата.

Провинцијата Хубеи го укина домашниот патнички и воздушен сообраќај, го стави градот во карантин, а на 29 март беше објавено дека епидемијата е сопрена во Кина.

Додека сите во светот вирусот го гледаа како далечна инфекција, за само три месеци, тој најпрво се прошири во Азија и на Блискиот исток, каде Иран беше најпогоден.

Страшни слики од Италија

Веќе во февруари и март, ситуацијата стана посложена во Европа, а најтешка беше ситуацијата во Италија, каде што 969 лица загинаа за еден ден на 27 март од Ковид-19.

Ломбардија беше најтешко погодена, неколку региони беа ставени во карантин, а застрашувачките слики од италијанските болници го обиколија светот.

САД се најпогодени, Трамп ја обвинува Кина

Веќе во мај, вирусот предизвика големи проблеми во САД, така што тој дел од светот стана главно жариште, додека требаше неколку месеци за да се смири вирусната активност во Италија и Велика Британија, кои беа најтешко погодени.

Американскиот претседател Доналд Трамп најпрво го негираше значењето на вирусот, кога рече дека е „кинески“ и уште од почетокот ја обвини Народна Република Кина дека стои зад ширењето на инфекцијата, а американските власти дури тврдеа дека Кина намерно ги испраќала своите заразени туристи во САД.

Конфликтот кулминираше со одлуката на САД да престанат да ја финансираат Светската здравствена организација, а САД официјално се повлекоа од таа организација на 6 јули.

Трамп тогаш најави дека ќе го суспендира американското финансирање на СЗО затоа што „не успеа во својата основна должност“ за време на реакцијата на епидемијата на коронавирус.

Интересно е што Трамп предвиде во април дека коронавирусот ќе однесе 70.000 животи во САД, а денес има повеќе од 200.000 регистрирани жртви, а тоа е земјата каде вирусот однесе најмногу животи.

Бразилскиот претседател го омаловажуваше вирусот, а потоа сам се зарази

Бразил, кој покажува колку е активен вирусот во Латинска Америка, со месеци претставува најголемо жариште.

Во таа земја беа заразени 4.719.000 луѓе, а повеќе од 141.000 починаа.

Интересно е и тоа што бразилскиот претседател Жаир Блосонаро го омаловажуваше вирусот, нарекувајќи го дури и „малиот грип“, но на 7 јули беше потврдено дека Болсонаро е позитивен на Ковид-19.

Дури по четвртиот тест, Болсонаро беше негативен на 25 јули, но вирусот не престана да циркулира во таа земја.

Во јули, милион луѓе се разболеа од коронавирус во таа земја за само 27 дена. Најголем проблем се фавелите и местата каде што е тешко да се одржи хигиената, како и физичката оддалеченост – две клучни мерки за борба против ширењето на вирусот.

Во моментов, големо жариште на коронавирус во светот е Индија, каде вирусот, според официјалните лица на таа земја, буквално „беснее“, а дневно има повеќе од 50.000 новоинфицирани лица.

Во таа земја, скоро повеќе од 6.000.000 луѓе се заразени, а скоро 95.000 починаа.

Трка за вакцина

Целиот свет бара вакцина против Ковид-19, сепак првата пријавена вакцина досега е пријавена од рускиот Национален истражувачки центар „Гамалеј“.

Вакцината наречена „Спутник V“ е регистрирана на 11 август, а рускиот претседател Владимир Путин најави нова вакцина за септември.

Набргу потоа, на 17 август, кинеската компанија ја пријави првата потенцијална вакцина против Ковид-19 наречена „Ad5-nCOV“.

Освен нив, вакцината прават и Индија, САД и други земји, но треба да се напомене дека никој од нив досега не добил одобрение за употреба во светот.

Поврзани вести

Белоруската полиција добила наредба да ги задуши протестите, засилена контролата на границите

Влатко Зорба

Трамп одлучен да го суспендира данокот на заработка поради короната

Влатко Зорба

Најмалку 800 луѓе починаа поради дезинформации за КОВИД-19

Влатко Зорба

Џонсон се врати на „Даунинг стрит“

Влатко Зорба

Францускиот премиер со предупредување: Нема да се вратиме во нормала во скоро време

Најскромниот претседател во светот го напушти политичкиот живот

Никола Поповски