Вести

Професор на Оксфорд: 9 различни вакцини во клиничка фаза три

Кристијан Рамадан, професор по молекуларна биологија на Медицинскиот факултет на Универзитетот Оксфорд, изјави дека не може да знае како ќе се развива пандемијата на коронавирус и дека во моментот има девет различни вакцини во клиничката фаза три, а оние што ја достигнале таа фаза се релативно безбедни.

„Тешко е да се предвиди, бидејќи јас сум научник, секогаш гледам наназад на некои податоци. Сигурно ќе има уште еден бран, затоа треба да се подготвиме за есен и зима”, рече хрватскиот научник.

Рамадан изјави дека, според негово знаење, во моментот има девет различни вакцини во клиничката фаза 3.

„Ова значи дека тие поминале низ клинички фази 1 и 2 и се покажале дека се релативно безбедни. Вакцините кои достигнале фаза 3 се релативно безбедни. Имаше мал проблем со вакцината на Оксфорд затоа што имавме еден несакан ефект со еден волонтер во Велика Британија. На десет илјади, ако се појави еден несакан ефект и се проектира на целото човештво, тоа може да биде проблем. Мислам дека е добро со вакцината од Оксфорд што сè е транспарентно и дека сите податоци може да се дојде до сите податоци“, рече Рамадан.

Тој посочува дека целта е да се направи вакцина која пред се нема да биде штетна, а другата цел е да се заштити човештвото од коронавирусот.

„Предклиничките студии врз различни животни се покажаа како релативно добри. Објавени се научни трудови кои имаат осврти на научната заедница. Вакцината треба да создаде имунитет што ќе заштити од вирусот. Тоа е главната цел на вакцината – заразното заболување да не може да се шири понатаму “, рече тој.

Рамадан вели дека засега сакаат да ја спречат оваа пандемија за да можат луѓето да продолжат понатаму, а тој посочи дека постарата популација е најзагрозена и мора да се вакцинира.

„Постојат девет различни вакцини. Тие се базираат на различни технологии и тоа е добро. Не знаеме која ќе покаже најдобри резултати. Може да се случи неколку од нив да бидат супер успешни. Може да се случи едната вакцина да биде посоодветна за постари лица, другата за помлади, но првиот услов е да биде безбедна за секого“, одговара Рамадан.

Научникот забележува дека вакцината е таму, но дека сега треба добро да се процени дека нема штетно влијание врз волонтерите.

„Целта на целата научна заедница е да работи со владите на различни земји. Најважно е целата светска економија да закрепне“, посочува тој.

Во врска со најавите на Трамп дека вакцината ќе биде масовно дистрибуирана во Америка до крајот на годината, тој вели: „Доналд Трамп честопати зборуваше глупости, можно е тој сè уште да зборува глупости. Можно е да се одобри американската вакцина, ако не покаже никакви последици по здравјето на луѓето по еден месец. Волонтерите мора да дојдат во приватен контакт со инфекцијата. Групите исто така треба да се споредат, затоа што имате луѓе кои биле вакцинирани со плацебо, солен раствор. Ќе биде потребно време да се добијат сите податоци “.

На прашањето дали ќе се вакцинира со руска или кинеска вакцина, тој одговори дека нема се додека не дојдат резултатите од третата фаза.

„Ниту руска, ниту кинеска, ниту на Оксфорд, јас лично не би одобрил или би се вакциниран со неа“.

Според некои основни епидемиолошки параметри, посочува хрватскиот научник, треба да се вакцинираат 60 до 70 проценти од човештвото за да се запре болеста.

„Прво би рекол дека ако вакцината не е штетна, најпрво треба да се вакцинираат најзагрозените групи“, рече Рамадан.

Рамадан смета дека коронавирусот влегол во човечката популација и дека е можно да не биде искоренет.

„Пандемијата на ХИВ трае 30 години, но најдовме лек и можеме да ја лекуваме. Коронавирусот влезе во населението и ќе биде меѓу нас долго време“, рече Рамадан.

Тој смета дека научивме многу од оваа пандемија.

„Подолго време не сме изложени на толку голема пандемија. Денес е многу лесно да се пренесе вирусот од едниот крај на другиот крај на светот за неколку часа. Ако Кина реагираше навремено на вирусот, ако нивните власти веднаш направеа заклучување, таа можеби ќе беше намалено“, заклучува научникот од Оксфорд.

Поврзани вести

Доктори им се потсмевале на своите пациенти на Фејсбук

Никола Поповски

Трамп за прв пат зборуваше за настаните во Белорусија

Влатко Зорба

Нови мерки во Шкотска: Забрана за одење на гости, а пабовите и рестораните остануваат отворени

Никола Поповски

Казна од 50.000 евра во Катар за неносење маска

Откриен е првиот пациент : Продавачка на ракови на пазарот во Вухан е првата заразена со коронавирус

50 загинати и 212 повредени при судири на погребот на Сулејмани во Иран

Влатко Зорба