Вести

Прво убиство поради короната: Полицаец уби човек кој не сакаше да носи маска! (ВИДЕО)

Шеесет и тригодишен маж е убиен на Филипините, откако се заканил со срп на полицајци на пункт, формиран поради епидемијата на коронавирус, соопштија официјални лица од градот Насипит, соопшти полицијата.

„Осомничениот бил предупреден од локален здравствен работник дека не носи заштитна маска. Но, тој се налутил и почна да го навредува, за на крајот да ги нападне присутните со својот срп“, се вели во полицискиот извештај.

Полицаецот кој првично се обидел да го смири напаѓачот на крајот го застрелал.

Ова е прв пријавен случај во кој полицаец пука кон цивил за неисполнување на воведените мерки за да се спречи ширењето на вирусот.

Поврзани вести

Најмал број на заразени во Италија од 10 март, благ пораст во бројот на починатите

Холандија ќе се преименува во Нидерланд

Влатко Зорба

Во борбата против коронавирусот: Иран привремено ослободи повеќе од 54.000 затвореници

Французинка го обвини Роман Полански за силување

Влатко Зорба

Смртна казна за убијците на новинарот Кашоги

Техничко-научниот комитет во Италија: Објавен документот во кој се вели зошто не е добро сега да се отворат училиштата и црквите