Вести

Русија официјално започна со производство на вакцина против коронавирусот

Русија започна со производство на вакцината против вирусот „Ковид-19“, објави денеска агенцијата Интерфакс, повикувајќи се на Министерството за здравство.

Русија соопшти дека вакцината што ја разви московскиот институт „Гамалеј“ е прва што се произведува во светот. Треба да биде на пазарот на крајот на месецот.

Некои научници рекоа дека стравуваат дека Москва го ставила националниот престиж пред безбедноста, пренесува Ројтерс.

Поврзани вести

Седум килограми отпад пронајдени во желудникот на мртов елен на Тајланд (ФОТО)

Расте бројот на загинати во Измир

Влатко Зорба

Џонсон сака да изгуби тежина, но нема да станува веган

Влатко Зорба

Во Иран на секои седум минути умира по едно лице од коронавирус

Влатко Зорба

Поплавите во Кенија однесоа најмалку 29 животи

Maja_Serafimova

Мерките на СЗО беа брзи и навремени, вели Лавров

Влатко Зорба