Вести

САД: 49.871 новозаразени, 853 починати од корона за 24 часа

Во САД денес се регистрирани 49.871 нови случаи на Ковид-19, со што бројот на заразени достигна 7.059.087, објави американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

Според Ројтерс, починале 853 лица, односно вкупно 204.033.

Потсетуваме дека податоците на ЦДЦ не мора да одговараат на бројот на случаи на пациенти пријавени од одделни држави во САД.

Поврзани вести

Заменик шериф ранет во глава: Напаѓачот од заседа отворил оган на полициска станица, па успеал да избега (ВИДЕО)

Ердоган формира лична полиција од 21.000 лојалисти

Влатко Зорба

Пет водечки светски технолошки компании, меѓу кои и Епл, Тесла и Гугл обвинети за смртта на деца во Конго

Адвокатот на Трамп: Бајден Џуниор чува слики од малолетници на својот лап топ

Никола Поповски

„Ќе послужам за пример“: Мадуро ќе биде првиот во Венецуела што ќе ја прими руската вакцина против Ковид-19

Влатко Зорба

Ќе се воведат „имунитетни пасоши“ по пандемијата на Ковид-19?