Вести

САД го одобрија ремдесивир како прв лек против коронавирусот

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) одобри употреба на ремдесивир како прв лек за лекување на коронавирус, пренесуваат светските медиуми.

За потсетување, Европската комисија претходно даде дозвола за пласман на лекот ремдесивир, кој потоа стана првиот лек за третман на КОВИД-19 со лиценца на ниво на Европската унија.

Поврзани вести

„Ќе пукаме кон демонстрантите ако треба“, вели белорускиот министер за полиција

Влатко Зорба

Минск: Приведени двајца опозициски лидери

Никола Поповски

Мапа на Ковид-19 во светот: Кој е единствениот безбеден регион? (фото)

Никола Поповски

Четворица индиски војници и двајца цивили загинаа во лавинa на Хималаите

Трамп: САД повторно и набрзо ќе бидат отворени за работа

Никола Поповски

Урнати статуи на Колумбо и Џеферсон Дејвис во САД (ВИДЕО)