Вести

Се бараат исчезнати во Бејрут, починати најмалку 135 луѓе

Либанските спасувачки екипи продолжија да бараат преживеани меѓу урнатините по ужасната експлозија во Бејрут, во која најмалку 135 лица загинаа, а повеќе од 5.000 беа повредени.

Премиерот Хасан Диаб прогласи тридневна жалост, а првичните резултати од истрагата покажуваат дека небрежноста е виновна за експлозијата во пристаништето во Бејрут, во која десетици луѓе исчезнаа.

300.000 граѓани останаа без покрив над главата, соопштија официјалните лица, пренесуваат агенциите.

Бројот на загинати од експлозијата се очекува да порасне, за која официјалните лица го обвинија високо-експлозивниот материјал, складиран со години во магацин во пристаништето во несигурни услови.

Поврзани вести

3 европски земји подготвија план за решавање на кризата во Белорусија

Влатко Зорба

Британец шест дена бил заглавен во бунар на Бали, еве како е спасен (ВИДЕО)

Бајден со навредливи зборови кон работник во фабрика за автомобили во Детроит (видео)

САД со забрана за издавање на визи на седум нови држави

Никола Поповски

Кинеска вакцина против корона на пазарот до крајот на годината

Влатко Зорба

Лукашенко: Жалам што употребивме специјални единици за да го вратиме редот во земјата

Влатко Зорба