Вести

Шведски епидемиолог: Требаше да се затворивме порано

Шведска минува низ епидемијата на коронавирус со најмалку рестриктивни мерки меѓу развиените земји, но се очекува бројот на загинати да надмине 4.000.

Сепак, стратегијата на земјата се најдена мета на критики.

Анека Линде, претходникот на државниот епидемиолог Андерс Тегнел, изјави за британски „Обсервер“ дека треба да се воведат построги ограничувања во раната фаза на епидемијата.

Линде, кој ја предводеше реакцијата на Шведска на пандемијата на свински грип и избувнувањето на „Сарс“ од 2005 до 2013 година, досега го поддржа пристапот за борба против коронавирусот.

Сега, сепак, таа е прв припадник во јавниот здравствен сектор што се оддалечува, изјавувајќи дека се премислила поради релативно големиот број смртни случаи во Шведска во однос на соседите, Данска, Норвешка и Финска.

„Мислам дека ни требаше повеќе време да се подготвиме, ако се затворевме многу порано, можевме да обезбедивме се што е потребно за да ги заштитиме ранливите категории“, рече Линде.

Поврзани вести

Големо намалување на бројот на новозаразени со коронавирус во Франција

Влатко Зорба

Која маска од материјал од домаќинствата е најдобра за заштита од коронавирусот: Еве што кажува науката (видео)

Повеќе од 70 земји може да останат без лек против ХИВ, како резултат на пандемијата

812 починати од Ковид-19 во Италија, голем пад на новозаразени

САД со нов анти-рекорд за бројот на заразени со коронавирус

Влатко Зорба

Денеска се одбележува меѓународниот ден за борба против насилството врз жените