Вести

Старџен: Добивме мандат за референдум за независност на Шкотска

Шкотската премиерка Никола Старџен денеска му порача на британскиот премиер Борис Џонсон да се фокусира на реалноста и да признае дека Шкотската национална партија (СНП) добила мандат за втор референдум за независност.

СНП освои 48 од 59 шкотски места во британскиот парламент на неодамнешните предвремени избори, што ја поттикна Старџен да ги интензивира барањата за одржување втор референдум за независност.

Џонсон вчера, во телефонски разговор и порача на шкотската лидерка дека нема да има нов рефердендум за независност на Шкотска. Тој истакна дека мора да се почитува резултатот од претходното изјаснување на граѓаните во 2014 година.

– Цврсто му реков дека имам мандат да им понудам на луѓето избор. Тој повтори дека се противи, појасни Старџен.

Поврзани вести

Трамп: Доколку бројот на жртви биде помал од 100.000, тогаш ќе значи дека „е направена добра работа“

Се поголем број на Американци веруваат дека е предимензионирана опасноста од новиот коронавирус

Двесте илјади мртви од коронавирус во Америка

Влатко Зорба

Дали Бајден е сигуен победник на изборите: Клучот е во „скриените гласачи на Трамп“

Никола Поповски

Рекорден дневен скок во Украина, заразени се 1.197 лица

Влатко Зорба

Започнува тестирање на потенцијална вакцина против КОВИД-19 врз луѓето

Влатко Зорба