Вести

СЗО: Тажен биланс, многу жртви претрпеа ужасно тешка смрт

Светската здравствена организација (СЗО) денес објави дека милионските смртни случаи од Ковид-19 се многу „тажен биланс“.

Многу жртви претрпеа ужасно тешка смрт во услови на осаменост, а нивните семејства не можеа да се збогуваат со нив, додава СЗО.

„Толку многу луѓе изгубија толку многу луѓе, и немаа можност да се збогуваат“, изјави портпаролката на СЗО, Маргарет Харис, пренесе Ројтерс.

Според неа, многу луѓе кои починале умреле сами.

„Тоа е ужасно тешка смрт во услови на осаменост“, рече Харис на прес-конференција во Женева.

Таа посочи дека единствената позитивна работа кај овој вирус е тоа што може да се потисне.

Поврзани вести

Како живеат милијарда луѓе во светот без лични документи?

Влатко Зорба

Коронавирус на Пиринеите: Оваа земја планира го тестира целото свое население

Исповед на заболен Британец: Ова не му го посакувам ни на мојот најлош непријател (видео)

Градоначалникот на Вухан индиректно призна дека кинеските власти реагирале лошо и бавно на појавата на вирусот (фото)

Никола Поповски

Промена на правилата на дебатата: На Трамп и Бајден ќе им ги исклучуваат микрофоните

Влатко Зорба

Папата Франциск од Нагасаки побара од светските лидери забрана за нуклеарното оружје

Влатко Зорба