Вести

Трамп им наложи на американските војници во Сирија да се повлечат кон југ

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер денеска изјави дека претседателот Доналд Трамп им наредил на сите американски трупи во северна Сирија да се упатат кон југ, но да не ја напуштат земјата.

Во изјавата за американската телевизиска мрежа Си Би Ес, Еспер рече дека конфликтот меѓу турските сили и курдските борци поддржани од САД станал „неодржлив“ за американските трупи.

Американскиот министер додаде дека добил директиви од Трамп да ги повлече американските трупи од северна Сирија на југ, но не му било наредено да ја напуштат сириската територија.

Еспер не го прецизираше бројот на американски војници што ќе ја напуштат северна Сирија, но додаде дека Курдите ќе се договорат со сириските сили и Русија за евентуален контранапад на турските и протурските сили.

Поврзани вести

Шведска во шок: Политичар со потекло од Балканот фатен како шмрка кокаин (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Фаучи се сомнева во безбедноста на руските и кинеските вакцини против коронавирус

Влатко Зорба

Русија: Три медицински лица мистериозно паднале од прозорец на болница

Вакцината за Ковид-19 може да стане еден од условите за патување

Александар Петровски

Германскиот БДП запиша пад од 10 отсто

Влатко Зорба

Од коронавирус умира по еден Американец на секоја минута

Влатко Зорба